archiv detailpraha: arcivévoda ferdinand ii. habsburský. renesanční vladař a mecenáš mezi prahou a innsbruckem (výstava pražské národní galerie a vídeňského uměleckohistorického muzea ve valdštejnské jízdárně)

Praha: Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský. Renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem (výstava pražské Národní galerie a vídeňského Uměleckohistorického muzea ve Valdštejnské jízdárně)

Více než 300 exponátů na výstavě Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský. Renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem představí život renesančního kavalíra, sběratele umění a kuriozit i osobnosti, díky níž stojí v Praze slavný letohrádek Hvězda. Většina děl, která budou od 3. listopadu vystavena ve Valdštejnské jízdárně, bude možné vidět v Česku vůbec poprvé.

„Letos uplynulo 470 let od chvíle, kdy syn českého a uherského krále Ferdinanda I. arcivévoda Ferdinand II. Habsburský (1529–1595) přijel do Čech, aby zde zastupoval zájmy habsburské dynastie. Před 450 lety se pak arcivévoda ujal vlády nad Tyrolskem. Dvojité výročí se stalo podnětem pro vznik mezinárodní výstavy, která byla před Prahou představena na zámku Ambras. Ten je dnes díky Ferdinandovi nejstarším dochovaným muzeem na světě,“ uvádí kurátorka výstavy Blanka Kubíková.

Ferdinandův pobyt v českých zemích se protáhl na dlouhých dvacet let, během nichž přestavěl Pražský hrad, vybudoval renesanční letohrádek Hvězda, pořádal honosné́ slavnosti a turnaje, ale také podporoval učence a literáty a položil základ pro slavné́ sbírky uměleckých děl, přírodnin, zbrojí a knih. Panovník se proslavil i svou odvahou vzepřít se dobovým konvencím nerovným sňatkem s měšťanskou dcerou Filipínou Welserovou. Všechny tyto aspekty Ferdinandova života výstava představí.

„Návštěvnicky oblíbená bude bezesporu část výstavy představující exponáty z Ferdinandovy kunstkomory. K vidění budou poklady z drahých kovů, kamenů, skla i vzácných přírodnin, jako jsou korály, lastury či roh nosorožce, různé druhy hodin a další přístroje, fosilie, mučicí nástroje a jiné kuriozity, ale také vzácné obrazy, knihy a rukopisy,“ doplňuje Blanka Kubíková.

Arcivévoda Ferdinand patřil dosud neprávem k méně známým a opomíjeným postavám evropské historie. Svými zájmy inspiroval svého synovce, pozdějšího císaře Rudolfa II. (1552–1612), za jehož vlády se české země v čele s Prahou staly centrem evropské politiky a kultury. Protože je Ferdinand současně i jednou z mála historických osobností, jež po sobě zanechaly početné a pozoruhodné prameny dokumentující vlastní práci, záliby i soukromý život, je výstava unikátním svědectvím o životě renesančního kavalíra.

Výstavu připravil česko-rakouský tým historiků a historiků umění v čele Blankou Kubíkovou z Národní galerie v Praze, Sylvou Dobalovou z Ústavu dějin umění AV ČR a Jaroslavou Hausenblasovou z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (pro výstavu v Praze) a Veronikou Sandbichler, ředitelkou zámku Ambras (pro výstavu na Ambrasu, která se konala od 15. června do 8. října 2017). Autorský kolektiv tvoří dále: Thomas Kuster (KHM), Paulus Rainer (KHM), Eliška Fučíková, Beket Bukovinská, Ivan Prokop Muchka, Ivo Purš (ÚDU AV ČR), Stanislav Hrbatý (Muzeum Hradec Králové), Jan Baťa (FF UK), Václav Bůžek (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích).

 

Tiskové zpravodajství NG

 

Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský. Renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem, výstava Národní́ galerie v Praze a Uměleckohistorického muzea Vídeň ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd České́ republiky, 3. 11. 2017 – 25. 2. 2018, Valdštejnská jízdárna v Praze.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru