zaujalo nás detailpraha: až nejmenších detailů si zájemce může na internetu prohlédnout třeba obraz zelené obilí malíře vincenta van gogha ze sbírek národní galerie v praze

Praha: Až nejmenších detailů si zájemce může na internetu prohlédnout třeba obraz Zelené obilí malíře Vincenta van Gogha ze sbírek Národní galerie v Praze

Za finanční podpory Poslanecké sněmovny ČR Národní galerie v Praze otevřela „digitální galerii“ svých nejslavnějších uměleckých pokladů. V současné chvíli si zájemce může na internetu prohlédnout z jejích sbírek tři sta nejvýznamnějších obrazů a soch. Jsou umístěné na stránce http://sbirky.ngprague.cz/ a jejich počet se bude postupně rozšiřovat až na čtyři tisíce.

Reprodukce jsou ve obrovském rozlišení. Třeba obraz Zelené obilí malíře Vincenta van Gogha si lze zvětšit tak, že vidíme každý tah umělcova štětce. V případě Růžencové slavnosti Albrechta Dürera je na detailech patrné i pro diváka, který nemá restaurátorskou průpravu, co je domalováno hladkou malbou a co je původní malířův originál.

Do nejmenších podrobností si zájemce může prohlédnout Zmrtvýchvstání Třeboňského mistra, Votivní obraz Jana Očka z Vlašimi se slavným portrétem Karla IV., sv. Kristinu Lucase Cranacha staršího, autoportrét Jana Kupeckého, Černé jezero Jana Preislera, autoportrét Henriho Rousseaua zvaného Celník, Pannu Gustava Klimta, Modlícího se Krista od El Greca, ze soch třeba Madonu z Michle, repliku Krumlovské madony nebo Pietu Georga Raphaela Donnera.

Obrovským zážitkem je Rembrandtův obraz Učenec ve studovně. Spatříte bravurní malířský rukopis, kterým holandský génius udivoval už svoje současníky. V samotné galerii to nikdy nepostřehnete, protože s lupou vás k obrazu nikdo nepustí.

Podobnou digitální galerii mají i jiná velká umělecké muzea a galerie. Velmi propracovanou podobu má třeba virtuální návštěva Národní galerie v Londýně. Pokud si ale reprodukci s vysokým rozlišením chcete stáhnout do počítače, tak musíte zaplatit. Pražská Národní galerie to nabízí zdarma, stejně jako třeba Metropolitní muzeum v New Yorku. Naše galerie má ale prvenství v tom smyslu, že umožňuje všem zcela volné použití takových reprodukcí.

Kdokoliv může takovou reprodukci umístit do knihy, na internet, využít ji při vyučování nebo jako motiv pro vlastní novoročenku nebo reklamní potisk na tričko. Je to obrovský průlom v dosavadním přístupu.

„S plným vědomím poslání veřejné instituce, spočívajícím ve vzdělávání a kultivaci společnosti, dáváme všem zájemcům plně k dispozici prvních 300 uměleckých děl, a to ve fotografiích vysokého rozlišení, které budou volně ke stažení bez jakékoli další administrace. Samozřejmě se to týká pouze těch děl, která nejsou chráněna autorským zákonem, která budou zpřístupněna jen formou náhledových fotografií.“ uvedl k projektu generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Autorským zákonem jsou chráněny obrazy a sochy umělců od jejichž úmrtí ještě neuplynulo 70 let, což se týká v „digitální galerii“ třeba Pabla Picassa nebo Františka Kupky.

Vedení Národní galerie je přesvědčeno, že volné šíření reprodukcí poslouží k další propagaci jejích sbírek, ale také Prahy jako města umění a České republiky jako kulturní země. Malířství a sochařství má pro galerie a muzea tu výhodu, že člověk vždy touží spatřit originálu, který má často před očima. Takže jakákoliv propagace pokladů z pražské Národní galerie je vždy pozvánkou k její návštěvě.

 

Peter Kováč

 

Text k obr: Až to takových detailů si zájemce může na internetu prohlédnout obraz Zelené obilí malíře Vincenta van Gogha ze sbírek Národní galerie v Praze.

 

Internet:

http://sbirky.ngprague.cz/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru