zaujalo nás detailpraha: až zařve lev – televizní premiéra celovečerního historického dokumentu!

Praha: Až zařve lev – televizní premiéra celovečerního historického dokumentu!

Na státní svátek ve čtvrtek 28. září 2023 bude mít ve 21:00 na programu ČT2 premiéru velmi zajímavý historický dokument nazvaný „Až zařve lev“ dokumentaristy, fotografa a cestovatele Jana E. Svatoše. Ústředními postavami celovečerního snímku jsou dvě osobnosti českého vrcholného středověku: český král Přemysl Otakar II. (1233–1278) a františkánský mnich Odorik z Pordenone (1265/1271/1286–1331), jenž se hrdě hlásil ke královu odkazu.

Pátého českého krále, od jehož nástupu na český trůn uplynulo před pár dny 770 let, zná téměř každý, Odorikovo jméno však znají pouze zasvěcení. Jedná se o středověkého „cestovatele“, jemuž se přezdívá český Marco Polo. Ve své době podnikl pěší cestu „až na konec světa“ a jako první prošel kupř. Tibet. Na konci svého života pak nadiktoval, co zažil a viděl, a jeho „dílo“ se stalo inspirací i bohatým zdrojem informací pro další spisovatele a cestovatele.

Za normálních okolností by se oba muži nikdy nesetkali, v dokumentu se však nacházejí jejich duše (přesněji Odorikova duše a královo svědomí) v Dantově Očistci a probíhá mezi nimi rozhovor, který má řadu silných, vypjatých momentů. Otázky klade především Odorik. Zpočátku to dokonce vypadá, že si nebudou mít ani o čem povídat. Postupně se však ukazuje, že mají mnoho společného. Velkým kladem filmu je mimo jiné volba herců, kteří propůjčili svůj hlas králi (František Němec) a jeho „zpovědníkovi“ (Igor Bareš).

Dokumentární film „Až zařve lev“ by si určitě neměl nechat ujít žádný zájemce o středověk. Jedná se o zcela výjimečné a podnětné dílo, jehož scénář se nedávno dočkal i své knižní podoby.

Marek Zágora

 

O filmu:

https://www.jansvatos.com/az-zarve-lev/

Ke scénáři:

http://www.stavitele-katedral.cz/praha-az-zarve-lev-rozhovor-poutnika-s-kralem-%E2%80%93-reziserska-verze-literarni-predlohy-stejnojmenneho-celovecerniho-historickeho-dokumentu/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru