archiv detailpraha: baroko v bavorsku a v čechách, česko-bavorská zemská výstava v národním muzeu v praze

Praha: Baroko v Bavorsku a v Čechách, česko-bavorská zemská výstava v Národním muzeu v Praze

Česko-bavorská zemská výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách je společný projekt pražského Národního muzea a Domu bavorských dějin. Premiéru měla výstava v německém Řezně, její repríza v Praze je rozšířena o barokní poklady ze sbírek Národního muzea.

Expozice v Praze je členěna do šesti tematických částí. První částí je Prolog: Světla a stíny, druhá kapitola má název Bouřlivé časy, třetí část výstavy nese název Prostor baroka: Velké staveniště, čtvrtý oddíl má název Barokní divadlo světa, pátou částí výstavy je Epilog: Baroko v Bavorsku a v Čechách a poslední, šestou částí, jsou Barokní skvosty ze sbírek Národního muzea.

Na výstavě mají diváci možnost spatřit 218 významných exponátů z oblasti malířství, sochařství, architektury, hudby, divadla či vědy. Některé jsou vystaveny vůbec poprvé jako například dřevořezba Kalvárie z piaristického kláštera v Praze na Novém Městě od Matyáše Brauna.

K atrakcím patří Dientzenhoferovský skicář z období kolem roku 1680 zapůjčený z Bavorského národního muzea v Mnichově, obraz Bitva na Bílé hoře dne 8. listopadu 1620 od malíře Pietera Snayerse, zapůjčený z Bayerisches Armeemuseum, mramorová náhrobní deska v podobě kostry v životní velikosti ze salcburského muzea, či alegorický obraz malíře Jacoba Gerritsze Loefa Loď Církve z muzea v Utrechtu.

K dalším výjimečným exponátům výstavy patří také Kostým Pallas Athény, antické bohyně moudrosti a války ze Státního hradu a zámku Český Krumlov, obraz Podobizna šlechtice v alegorickém kostýmu z koňského baletu La Contesa dell’Aria e dell’Acqua ze Státního zámku Rájec nad Svitavou, dvojportrét Fridricha Falckého a Alžběty Stuartovny, rozměrná malba Ferdinand II. s pohledem na Pražský hrad nebo lamelový trojportét Bernad Ignác z Martinic.

Zajímavý tematický soubor předmětů tvoří také dobové architektonické modely z německých sbírek a sochařská modelletta ze sbírek českých. Unikátní je například otevíratelný dřevěný model evangelického kostela Nejsvětější Trojice v Řezně z roku 1627 či model dřevěné divadelní scény, která byla vestavěna do areálu letní jízdárny Pražského hradu.

Důležitou část výstavy, která nebyla vystavena v Bavorsku, jsou barokní skvosty ze sbírek Národního muzea, které ukrývají řadu zajímavých památek jako například dámské barokní střevíce či kytaru se zalomeným krkem. Pozoruhodný je také soubor exponátů z bývalého Matematického muzea původně založeného při staroměstské jezuitské koleji Klementinum ve 20. letech 18. století, nejstaršího veřejného muzea v českých zemích a jednoho z nejstarších v Evropě. To uchovávalo mechanické přístroje, cizokrajné a domácí přírodniny i nejrůznější kuriozity. Jejich část dnes náleží Národnímu muzeu.

Vedle velkých českých sbírkových institucí, jako je Národní muzeum, Národní památkový ústav, Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Arcibiskupství pražské nebo Správa Pražského hradu se na výstavě objeví exponáty z vlastnictví menších organizací, měst, far či od soukromých vlastníků. Podobně je tomu i v případě zahraničních zapůjčitelů z Německa, Rakouska a Holandska.

(Z tisková zprávy Národního muzea)

 

Hodnocení redakce SK:

Jde o druhou zemskou výstavu České republiky a Bavorska. První se uskutečnila v roce 2016 a týkala se Karla IV. jako vládce a mecenáše. Rozdíl mezi tehdejší a současnou zemskou výstavou je jako rozdíl mezi mercedesem a fabií. Obě to jsou dobrá auta, odlišnost je jen ve výkonu a vybavení. O velkoleposti středoevropského baroka si ale můžete v Praze udělat představu na souběžné výstavě malíře Petra Brandl ve Valdštejnské jízdárně, kterou připravila Národní galerie. Nicméně takové exponáty jako je barokní lapač na blechy tam nenajdete, ten je naopak vystaven v Národním muzeu.

 

Baroko v Bavorsku a v Čechách, historická budova Národního muzea v Praze, otevřeno denně od 10 do 18 hodin, do 8. května 2024, vstupné 180 Kč

Internet:

https://www.nm.cz/program/vystavy/baroko-v-bavorsku-a-v-cechach

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru