archiv detailpraha: benediktinské kláštery střední evropy a jejich architektura – nejnovější kniha profesora jiřího kuthana

Praha: Benediktinské kláštery střední Evropy a jejich architektura – nejnovější kniha profesora Jiřího Kuthana

Ústav dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vydal v Nakladatelství Lidové noviny osmnáctý svazek své edice Opera Facultatis theologiae catholicae Universitatis Carolinae Pragensis. Historia et historia artium věnovaný historii a především pak architektuře benediktinských klášterů ve střední Evropě.

Autorem publikace nazvané prostě „Benediktinské kláštery střední Evropy a jejich architektura“ je profesor Jiří Kuthan. Kniha vyšla v souvislosti s jedinečnou výstavou „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800-1300“, která je až do 15. března 2015 k vidění ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

S benediktinskými kláštery je spojena velká část toho, co se dochovalo z architektury, výtvarného umění a kultury raného středověku. Benediktinské kláštery byly v raném středověku svým způsobem ostrůvky vzdělání a jejich kultura patří k základním kamenům evropské civilizace.

Jak je v knihách Jiřího Kuthana obvyklé, je hlavní pozornost zaměřena na architekturu, a to dochovaných i nedochovaných benediktinských klášterů střední Evropy. Již při pouhém pohledu do obsahu však vidíme územní přesahy, o čemž svědčí mimo jiné i text věnovaný ve své době velice vlivnému opatství v Cluny. Mělo však Cluny vliv na střední Evropu? Odpověď v knize nenajdeme.

Stejně jako u Kuthanova monumentálního Královského díla je samotný text hodně popisný. Téměř chybí hlubší interpretace a analýza, čtenář postrádá odpovědi na některé z otázek, které se v souvislosti s architekturou benediktinských klášterů nabízejí, což se týká třeba ikonografie portálů, propojení sochařské výzdoby a architektury, výzdoby jako součásti interiéru nebo umístění a funkce relikviářů v prostoru. Toto vše se omezuje jen na pouhé zmínky, ačkoliv čtenář výtvarná díla najde v publikaci často reprodukovaná.

Největší pozornost je věnována klášterům na území někdejší Svaté říše římské a v sousedních oblastech, zejména pak v Uherském království, ale stranou neponechává autor ani Polsko. Zájemce o architekturu benediktinských klášterů jistě zaujme, jaké skvosty jsou k vidění na území bývalého Uherska, kupř. v Jáku, kde právě sochařská výzdoba průčelí hraje významnou roli ve vyznění vlastní architektury.

Rozsáhlá část je samozřejmě věnována stavbám benediktinských klášterů v českých zemích od nejstaršího ženského kláštera při kostele sv. Jiří na Pražském hradišti, přes první mužský klášter v Břevnově až po benediktinský klášter Emauzy, založený na území Nového Města pražského římským a českým králem Karlem IV. U každého kláštera je stručně přiblížena jeho historie a popsána architektura, s hlavním důrazem na klášterní kostel.

Největším kladem publikace je její úchvatný obrazový doprovod. U jednotlivých svazků jsme si zvykli na kvalitní černobílé fotografie. Tentokrát však převažuje barevný doprovod. Navíc autorem většiny fotografií je samotný Jiří Kuthan, který má velký smysl pro detail, a u architektury si všímá často „věcí“, kterých si většina návštěvníků památek ani nevšimne. Vedle ohromného množství kvalitních fotografií obsahuje text i řadu půdorysů, počítačových rekonstrukcí a mapu s vyznačením nejvýznamnějších benediktinských klášterů ve střední Evropě včetně těch, které se nedochovaly až do současnosti.

 

Marek Zágora

 

Jiří Kuthan, Benediktinské kláštery střední Evropy a jejich architektura, Ústav dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2014, 360 stran, doporučená cena 499 Kč

 

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/benediktinske-klastery-stredni-evropy-jejich-architektura/

 

Obsah:

K počátkům architektury benediktinských klášterů

Kláštery benediktinů v Říši v době dynastie karlovské, ottonské a na počátku vlády dynastie sálské

Klášter v Cluny

Stavby kláštera v Hirsau a díla s nimi příbuzná

Klášter Königslutter (fundace císaře Lothara III.) a velké stavby benediktinů v Porýní (Maria Laach, Kolín nad Rýnem – Groß St. Martin)

Lorch – rodový klášter Štaufů

Velké kláštery benediktinů na Dunaji a jeho přítocích (Řezno, Niederaltaich, Salcburk)

Benediktinské kláštery ve Velkopolsku, v Malopolsku a ve Slezsku

Kláštery benediktinů v Uherském království a jejich architektura

Stavby benediktinských klášterů v Čechách a na Moravě

Ke středověké architektuře benediktinských klášterů v Říši, v Polsku, v Uherském království a v českých zemích

Pohřby vladařů a jejich manželek v benediktinských klášterech v Říši, v Uherském a Českém království


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru