praha: beneficium et feudum. podoba a proměny lenního institutu – nová publikace historického ústavu
Anotace:
Historický ústav AV ČR vydal knihu Jana Zelenky „Beneficium et feudum. Podoba a proměny lenního institutu“ zasvěcenou problematice lenních vztahů, která se v posledních letech dočkala opětovného zájmu badatelů.
První část knihy je věnována rozboru latinské terminologie spjaté s lenním institutem,
jež se dochovala v listinách a vyprávěcích pramenech saské provenience z období od 10. do 14. století. Analýza vychází primárně z pramenů širšího regionu, který vymezuje pětice biskupství – Míšeň, Naumburg, Hildesheim, Halberstadt a Merseburg. Jedná se o oblast, v níž došlo k sepsání proslulého Saského zrcadla (Sachsenspiegel), právního zrcadla, které stále výrazným způsobem ovlivňuje vnímání lenního institutu odbornou literaturou. V oblasti rovněž působil autor právního textu Eike von Repgow. Rozbor především diplomatických pramenů má poskytnout vhodný korektiv k „teoretizujícímu“ textu zrcadla i pohled na praktickou podobu lenního institutu a jeho vývoj. Míra reflexe Sachsenspiegelu v listinách může ještě navíc naznačit, nakolik můžeme brát zrcadlo jako interpretační nástroj dalších pramenů.
Druhá část knihy se věnuje českému prostředí. Shrnuje diskuzi k problematice beneficiárního (lenního) zřízení, přináší rozbor latinské terminologie a výsledky dosažené v první části textu zasazuje do kontextu s výpovědí domácích pramenů.
Marek Zágora
Jan Zelenka, Beneficium et feudum. Podoba a proměny lenního institutu, Historický ústav, Praha 2016, 228 stran, doporučená cena 364 Kč, na stránkách Historického ústavu 240 Kč
Internet:
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru