zaujalo nás detailpraha: civilizace a umění – televize prima zoom nabízí od soboty 5. ledna mimořádně zajímavý dokumentární seriál bbc

Praha: CIVILIZACE A UMĚNÍ – televize Prima Zoom nabízí od soboty 5. ledna mimořádně zajímavý dokumentární seriál BBC

Od soboty 5. ledna 2019 uvádí televize Prima Zoom mimořádně zajímavý dokumentární seriál BBC nazvaný Civilizace a umění. První díl, který bude opakován v úterý 8. ledna, se týká pravěkého umění, dávné Mezopotámie, minojské civilizace na Krétě, doby bronzové v Číně a nestaršího umění předkolumbovské Ameriky.

Hlavním průvodcem v prvním díle je londýnský rodák Simon Schama, významný kulturní historik, který působil na mnoha prestižních západních univerzitách od Cambridge po Harvard. Pro BBC vytvořil cyklus cyklus Síla umění, který je na světovém trhu trvale nejprodávanějším dokumentem o dějinách umění.

Schama se v dokumentárních filmových seriálech o umění našel. Má totiž neobyčejný dar struhujícího řečníka. Umí říci to podstatné, vybírá zajímavé detaily a doslova učí diváka „číst“ umělecká díla. Jeho výklad v prvním díle doplňuje několik dalších renomovaných specialistů.

Civilizace a umění není jakýsi „školní přehled“ dějin umění. Je to pochopení samotné podstaty umění pomocí vzájemných souvislostí, které málokdy tušíme. Kdo jste s námi loni navštívili Louvre v Abu Dhabí (zájezd budeme opakovat v roce 2020) a viděli tam vedle sebe vzájemné srovnání umění a tvořivosti různých civilizací Evropy, Asie, Ameriky, Afriky, tak nejlépe pochopíte záměry tvůrců tohoto úchvatného dokumentu.

Seriál Civilizace a umění vřele doporučuji všem účastníkům zájezdů na Yucatán a do Řecka!

 

Peter Kováč

 

Civilizace a umění, téměř hodinový dokument BBC, 1. díl na televizi Prima Zoom v sobotu 5. ledna od 22:10 hodin a v úterý 8. ledna 13:25 hodin.

 

Anglická upoutávka:

Civilisations

Series 1: 1. Second Moment of Creation

 

The first film by Simon Schama looks at the formative role art and the creative imagination have played in the forging of humanity itself.  The film opens with Simon's passionate endorsement of the creative spirit in humanity and the way in which art can help to forge the civilised life. Civilisation may be impossible to define, but its opposite - evidenced throughout history in the human urge to destroy - is all too evident whenever and wherever it erupts. Simon Schama explores the remote origins of human creativity with the first known marks made some 80,000 years ago in South African caves - marks which were not dictated merely by humanity's physical needs. He marvels at the later cave works - shapes of hands, in red stencils on the walls of caves, and at the paintings of bison and bulls, and Stone Age carvings.

As time passes, the elements of civilisation are assembled - written language, codes of law, and expressions of warrior power forged in metals. And humanity begins to produce art not just for ritual, as Simon discovers in Minoan civilisation. But how do such cultures arise and how do they fall? Simon travels to the civilisations of Petra in the Middle East and the Maya in Central America to explore those questions. He finds that ultimately civilisations depend on humanity's relationship with the environment for their survival, and while all believe in their own continuity, all are doomed to fall.

 

Internet:

https://www.bbc.co.uk/programmes/p05xxsmp


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru