knižní novinky detailpraha: courtrai 11. července 1302 - bitva zlatých ostruh (karolinum)

Praha: Courtrai 11. července 1302 - bitva zlatých ostruh (Karolinum)

Anotace:

Nakladatelství Karolinum vydalo další, v pořadí již čtvrtý svazek edice Medievistika (edici řídí historik Martin Nejedlý), v jejímž rámci jsou české odborné veřejnosti a čtenářům se zájmem o středověk představovány překlady aktuálních a výjimečných zahraničních děl, která se zabývají středověkými dějinami a kulturou. Nejnovější knihou je „Courtrai. 11. července 1302. Bitva zlatých ostruh“ francouzského historika mladší generace Xaviera Hélaryho.

Autor se podrobně věnuje bitvě u Courtrai v dnešní Belgii, kterou v roce 1302 svedlo flanderské vojsko, přesněji městské milice s vojskem francouzského Filipa IV. Sličného. Jedná se o bitvu, která fascinovala už své současníky, protože v ní necvičené pěší „vojsko“ porazilo věhlasné francouzské rytíře. V 19. století se pak bitva stala klíčovou součástí nejprve belgické a posléze specificky vlámské „národní“ paměti (od roku 1973 je 11. červenec oficiálním svátkem vlámské komunity) a svůj význam si drží i v současnosti.

Xavier Hélary přibližuje i širší historický kontext francouzsko-flanderských vztahů na přelomu 13. a 14. století a zamýšlí se nad rolí národní identity v událostech samotných i v jejich pozdějších výkladech. Analyzuje četná, často protichůdná kronikářská vyprávění a jejich prostřednictvím ukazuje, jakým způsobem může moderní historik uchopit a převyprávět historii jedné bitvy.

 

Marek Zágora

 

Xavier Hélary, Courtrai. 11. července 1302. Bitva zlatých ostruh, Karolinum, Praha 2017, 150 stran, doporučená cena 220 Kč

 

Obsah:

Bitva zlatých ostruh

I. Flanderské hrabství a Vlámové

II. Jitřní mše v Bruggách

III. Královské vojsko

IV. Flanderské vojsko

V. Bitva začíná

VI. Poslední útok

VII. Porážka a útěk francouzského vojska

VIII. Ohlasy bitvy u Courtrai

Bitva u Courtrai v kolektivní paměti

 

Stručné ohlédnutí za prameny

Prameny a literatura

Doslov k českému vydání (Philippe Contamine)

Rejstřík

 

Internet:

http://www.cupress.cuni.cz/ink2_stat/index.jsp?include=podrobnosti&id=18597&zalozka=1


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru