archiv detailpraha: čt art nabídne hraný dokument o životě nejslavnějších francouzských impresionistů

Praha: ČT art nabídne hraný dokument o životě nejslavnějších francouzských impresionistů

Po tři večery od 21. listopadu (2019) nabídne Česká televize zajímavý hraný dokument o životě nejvýznamnějších malířů – impresionistů. Podrobně se seznámíme s osudy Moneta, Renoira, Bazilla, Degase, Cézanna a dalších slavných umělců druhé poloviny 19. století.

Ambiciózní projekt britských televizních tvůrců pokrývá časové období téměř čtyř desítek let – od Monetova příchodu do Paříže v roce 1862 až do roku 1900. Hraný dokument je založen na pečlivé rešerši archivních a dokumentárních materiálů a přináší ucelený, vyčerpávající pohled do dané doby i společnosti, v níž impresionisté bojovali o své uznání.

(SK)

 

Impresionisté (the Impressionists), 59 minut, rok výroby 2006, hrají: J. Glover, Ch. Condou, R. Armitage, A. Havill, A. Billet a další, režie Tim Dunn

Impresionisté 1/3, ČT art, čtvrtek 21. 11., 20:20

Impresionisté 2/3, ČT art, čtvrtek 28. 11. 201920:20

Impresionisté 3/3, ČT art, čtvrtek 5. 12., 20:20

 

Internet:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10123638942-impresioniste/206381454910001/

 

Anotace ČT k 1. dílu:

Píše se rok 1862 a mladý Claude Monet přichází podruhé ve svém životě do Paříže. Tentokrát proto, aby se stal žákem slovutného mistra Gleyra. Ne že by tak toužil po tom nechat se kýmkoliv mentorovat. Ale chce malovat, odjakživa touží po tom, aby mohl malovat. Jenomže jeho otec nepovažuje malířství za poctivé řemeslo, a tak dal svému synovi na vybranou: buď bude docházet na Gleyrovu akademii, aby měl alespoň nějaké malířské vzdělání, nebo jej zavrhne. Může však mladého muže, který chce malovat svět takový, jak ho vidí, uspokojit zkostnatělý, školometský systém starého učitele, nutícího jej donekonečna opakovat stále stejné manýry? Něco však mu přece jen krátký pobyt v Gleyrově ateliéru dal. Dar nejcennější – přátelství. Přátelství s lidmi stejné krevní skupiny. Renoir, Bazille, Degas – ti všichni tak jako on touží vymanit se z odvěkých klišé, chtějí malovat nejsoučasnější současnost, svět v celé jeho plnosti a realitě. Ten svět je však odmítá pochopit. A i když oni si jsou víc než jisti, že budoucnost patří právě jim, dočkat se jí bude možná nad jejich síly.

 

Anotace ČT k 2. dílu:

Dva roky strávil Claude Monet v Anglii. Dva válečné roky. Teď se i s rodinou vrací, a málem svou vlast nepoznává. Vypálené domy, rozbité kostely, všude všechno rozstřílené kanonádou. Něco se však nezměnilo: odmítavý postoj všemocných autorit vůči všemu novému. Především v umění. Neboť, jak říká markýz de Chennevieres, nový ministr kultury, má-li se národ vzpamatovat z války, musí být silný a disciplinovaný. Potřebuje práci, pořádek, dodržování zákonů. A je vlasteneckou povinností každého umělce sloužit svým uměním Francii. Slouží jí však jen ten, kdo dodržuje tradice. Kdo je chce bořit, nemá mít žádnou budoucnost. Jenomže Monet, Renoir, Degas, Manet, Cézanne… ti všichni chtějí právě tohle. Chtějí malovat svět tak, jak ho vidí, ne jak jim přikazuje vžitý úzus. Jejich cesta za uznáním v zemi, kde vkus diktuje zkostnatělý Salon, však má být ještě hodně dlouhá a těžká.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru