archiv detailpraha: čt art uvádí mimořádně zajímavý dokumentární cyklus tajnosti slavných obrazů – nové díly!

Praha: ČT Art uvádí mimořádně zajímavý dokumentární cyklus Tajnosti slavných obrazů – nové díly!

ČT Art uvádí od ledna mimořádně zajímavý dokumentární cyklus Tajnosti slavných obrazů, který zájemce o dějiny umění detailně zasvětí do tajemství kompozic a ikonografie slavných obrazů. Každý díl je věnován jednomu slavnému obrazu. Dva týdny je dokument k dispozici pro zájemce na internetu. Nenechte si ujít tento mimořádný cyklus!

Zde je nabídka nových dílů:

 

François Clouet: Dáma po koupeli

V roce 1571 dokončil královský malíř François Clouet ve své pařížské dílně v ulici Saint-Avoye velmi záhadný obraz s názvem „Dáma po koupeli“. Obraz, který se stal jedním z mistrovských děl francouzské renesance. Uvidíme zde akt ženy, kterou nám odkrývá červený závěs. Prostor za ní je rozdělen na dvě části, které na sebe navazují. Na každé z nich je jiná žena: kojná a služebná. Díky důmyslné hře rukou a gest jsou spolu navzájem propojené. Jaký má obraz vytvořený jedním z největších francouzských portrétistů smysl?

PREMIÉRA

ČT art pondělí 9. 3. 22:40 Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programu

OPAKOVÁNÍ

ČT art úterý 10. 3. po půlnoci 01:30 Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programu

ČT art neděle 15. 3. po půlnoci 02:20

 

Paul Gauguin: Odkud přicházíme? Kdo jsme? Kam jdeme?

Ohromující plátno velkých rozměrů, s tajemným názvem i námětem. Podle Gauguinových instrukcí je třeba ho číst zprava doleva, tedy opačně, než je na západě zvykem. Obraz je rozdělený na tři části, které korespondují s jeho názvem. Jako tři etapy lidské existence. Dětství, dospělost a stáří. Gauguin k obrazu nikdy nepodal žádné vysvětlení. Popsal ho prostě několika větami. Napravo je spící dítě a ženy sedící na bobku; dvě postavy oděné do purpurových šatů přemýšlejí o svém osudu; jedna velká postava dává najevo překvapení. Postava uprostřed češe ovoce. Dvě kočky vedle dítěte; koza; tajemné božstvo představující zřejmě jiný svět a další postava, naslouchající. A konečně na závěr úplně vlevo starší žena s odevzdaným výrazem. U jejích nohou je zvláštní bílý pták, v drápech drží ještěrku, a ztělesňuje nadbytečnost nějakých slov. Celá scéna se odehrává na břehu potoka, mezi stromy. V dálce zahlédneme moře a hory sousedního ostrova. Nahé oranžové postavy se vydělují z krajiny, kde převládají modrá a zelená ve stylu Paola Veronese.

PREMIÉRA

ČT art pondělí 16. 3. 22:35

OPAKOVÁNÍ

ČT art úterý 17. 3. po půlnoci 00:55

ČT art neděle 22. 3. po půlnoci 01:55

 

Informační text ČT art

 

Zde si lze díly přehrát na internetu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12442690664-tajnosti-slavnych-obrazu/dily/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru