zaujalo nás detailpraha: čt2 nabízí v pondělí 30. 3. 2020 mimořádně zajímavý hraný dokument o vládě jagellonců v čechách

Praha: ČT2 nabízí v pondělí 30. 3. 2020 mimořádně zajímavý hraný dokument o vládě Jagellonců v Čechách

Česká televize ČT2 nabízí v pondělí 30. 3. odpoledne zajímavý hraný dokument o vládě Jagellonců v Čechách.Tento dokumentární skvost tak trochu zapadl, a to zcela nezaslouženě!

Režisér Zdeněk Jiráský ho připravil v souvislosti s mezinárodním výstavním projektem EUROPA Jagellonica, který byl společnou iniciativou České republiky, Polska a Německa. Nenechte si ujít tento televizní film!

Jeho hlavním hrdinou je Vladislav Jagellonský, narozený v březnu 1456 v Krakově, který byl českým králem od roku 1471 a od roku 1490 i králem uherským. Díky filmu nahlédneme do jeho soukromí a poznáme také osudy jeho syna - mladého Ludvíka Jagellonského, který se v roce 1526 utopil v bažinách při útěku z prohrané bitvy u Moháče.

Jagellonci to neměli za těch padesát pět let v Čechách a třicet šest let v Uhrách vůbec lehké. Prakticky stále se potýkali s nedostatkem hotových peněz. Přesto se jim podařilo vybudovat významnou středoevropskou monarchii.

V Čechách se krok za krokem snažili navazovat na kulturní odkaz velkolepé doby Karla IV. a Lucemburků a postupně do Prahy přilákali umělce a architekty, kteří patřili k velikánům střední Evropy. Géniem mezi nimi byl především Benedikt Ried, který na Pražském hradě postavil velkolepý Vladislavský sál, jenž je originálním propojením dvou různých stylů – severské gotiky a italské renesance.

Vladislav Jagellonský byl jedním z nejdéle panující králů na českém trůně. Benátský vyslanec se o něm vyjadřoval jako o nejvlídnějším a nejlaskavějším ze všech tehdejších vládců. A jak známo, Benátky v 16. století měly nejdokonalejší zpravodajskou službu!

Vladislavův syn Ludvík, který nastoupil po otcově smrti na jaře 1516, neměl příliš času pokračovat v otcových stopách, neboť střední Evropa se ocitla pod hrozbou turecké invaze. Po jeho předčasné smrti se uvolněného trůnu ujal na dlouhá staletí rod Habsburků.

 

Peter Kováč

 

Jagellonci, hraný dokument (2012), režie Zdeněk Jiráský, 52 minut, ČT 2 pondělí 30. 3. 2020 ve 14:10 hodin


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru