knižní novinky detailpraha: čtvrtý bratr. příběh z doby přemyslovských knížat – historický román znalce přemyslovského období, profesora josefa žemličky (nln)

Praha: Čtvrtý bratr. Příběh z doby přemyslovských knížat – historický román znalce přemyslovského období, profesora Josefa Žemličky (NLN)

 

Anotace:

Nakladatelství Lidové noviny vydalo historický román „Čtvrtý bratr“ s podtitulem „Příběh z doby přemyslovských knížat“ našeho předního odborníka na přemyslovskou dobu, profesora Josefa Žemličky, který nedávno završil knihou „Konec Přemyslovců. Skladba a fungování jejich pozdní monarchie“ (NLN, 2020) svou přemyslovskou „hexalogii“.

V žilách hlavního hrdiny Styra koluje modrá krev, ale nevyrůstá v knížecích komnatách. Přesto se dostane do těsné blízkosti knížete Boleslava II. Pobožného a jeho syna Boleslava III. Ryšavého. Hybnou silou Styrova strhujícího, velice čtivého příběhu, který se odehrává na pozadí dramatických událostí přelomu 10. a 11. století, jsou intriky, přátelství, hrdinství i přebíhavé lásky.

Román historika Josefa Žemličky se opírá o hluboké dobové znalosti. Autor se rozhodl nahlédnout za hluchá místa dochovaných letopisů i kronik a do středu své druhé prozaické knihy (první nazvaná „Zpověď Kukaty: aneb chmurný příběh z dob, kdy v Čechách vládli Přemyslovci“ vyšla v roce 2003) postavil zdánlivě obyčejného člověka. Dějová osnova příběhu se snaží zachovat historickou věrohodnost, přesto zůstává autorskou fabulací. (SK)

Josef Žemlička, Čtvrtý bratr. Příběh z doby přemyslovských knížat, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2022, 228 stran, doporučená cena 269 Kč

Obsah:

Prolog

Do knížecí služby

Na Krakov!

Podivná rodina

Libice

Kníže umírá, sláva třetímu Boleslavovi

Velké spiknutí

Vladivoj

Bez lítosti

Naplněný sen

Po letech

Pár slov na závěr

Přehled vybraných historických postav, míst a pojmů

Výběrová literatura k tématu

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/ctvrty-bratr/

Ke knize Konec Přemyslovců:

http://www.stavitele-katedral.cz/praha-konec-premyslovcu-skladba-a-fungovani-jejich-pozdni-monarchie-%E2%80%93-zaverecny-svazek-premyslovske-%E2%80%9Ehexalogie%E2%80%9C-profesora-josefa-zemlicky-nln/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru