archiv detailpraha: do tří korun. poslední rozmach přemyslovců (1278–1301) – vyjde další zajímavá práce josefa žemličky (nln)

Praha: Do tří korun. Poslední rozmach Přemyslovců (1278–1301) – vyjde další zajímavá práce Josefa Žemličky (NLN)

Anotace:

V rámci edice Česká historie připravuje Nakladatelství Lidové noviny k vydání další svazek přemyslovských prací historika Josefa Žemličky. Prvním svazkem byly „Čechy v době knížecí“ (1997), o pět let později vyšly „Počátky Čech královských“ (2002), jako třetí pak následovala objemná monografie „Přemysl Otakar II.“(2011). Zatím poslední, čtvrtý svazek – Království v pohybu - vyšel roku 2014.

Nejnovější práce profesora Žemličky nazvaná „Do tří korun“ s podtitulem „Poslední rozmach Přemyslovců (1278–1301)“ přiblíží na základě všestranného rozboru dochovaných pramenů život a vládu českého krále Václava II., jenž se nechal na podzim roku 1300 korunovat v Hnězdně polským králem a o rok později získal vyjednáváním pro svého syna dokonce korunu uherskou.

Byl to fenomenální úspěch, anebo počáteční zdroj problémů, které musel v posledních letech své vlády Václav řešit? A co tomu předcházelo? Měl Václav opravdu tak schopné rádce a diplomaty, nebo tomu napomohl šťastný souběh okolností? A jakou roli v tom všem sehrálo tolik „opěvované“ stříbro českých hor? Na tyto a řadu dalších zásadních otázek se autor snaží najít odpověď.

 

Marek Zágora

 

Josef Žemlička, Do tří korun. Poslední rozmach Přemyslovců (1278–1301), Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2017, 592 stran, doporučená cena 469 Kč

 

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/do-tri-korun-posledni-rozmach-premyslovcu-12781301/

 

Ke knize o Přemyslu Otakarovi II.:

http://www.stavitele-katedral.cz/praha-zemlickova-kniha-o-vlade-a-dobe-ceskeho-krale-premysla-otakara-ii/

Ke knize „Království v pohybu“:

http://www.stavitele-katedral.cz/praha-kralovstvi-v-pohybu-kolonizace-mesta-a-stribro-v-zaveru-premyslovske-epochy-%E2%80%93-podnetna-kniha-josefa-zemlicky/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru