zaujalo nás detailpraha: dokument bbc vermeer a jeho odkaz na čt art v neděli 25. 8. 2019

Praha: Dokument BBC Vermeer a jeho odkaz na ČT ART v neděli 25. 8. 2019

ČT art uvádí neděli 25. 8. po půlnoci velmi zajímavý britský dokument Vermeer a jeho odkaz, který je věnován tvorbě jednoho z nejvýznamnějších holandských malířů 17. století. Doporučuji tento pořad všem účastníkům našeho zájezdu do Holandska:

http://www.stavitele-katedral.cz/vincent-van-gogh-a-holandske-umeni-rembrandt-vermeer-hals-a-moderni-malirstvi/

Obrazy holandského mistra Jana Vermeera van Delft (1632-1675) jsou považovány za zhmotnění ticha a klidu v bouřlivé době evropského baroka. Každý z nich je obrovskou raritou, protože se jich zachovalo jen pětatřicet. Malíř na nich pracoval pečlivě a zdlouhavě.

Maloval nejčastěji interiéry svého domu v malebném městě Delftu: nevelkou místnost s oknem, stolem a několika židlemi. Mezi opakujícími se rekvizitami se na malém jevišti téměř nehlučně pohybovaly ženy, jeho nejčastější téma. Nejsou vždy krásné, ale působí poeticky, stejně jako samotné obrazy. Nejčastěji čtou či píší dopisy nebo se věnují hudbě. Jejich jména neznáme, ale většina z nich určitě patřila k umělcově domácnosti.

O Vermeerovi víme, že byl rodiči pokřtěn 31. října 1632 v Nieuwe Kerku, což byl kostel náležející reformované církvi, tedy protestantům. Zprvu byl nepochybně protestantem. Jenže v roce 1653 se oženil a jeho manželka byla katolička a vyrostla v katolické rodině. Možná právě kvůli víře bránila budoucí tchyně Maria Thins sňatku své dcery s malířem. A součástí svatební smlouvy byla patrně i povinnost, aby Vermeer přešel ke katolictví.

V prosinci 1675 malíř zemřel ve věku třiačtyřiceti let. Předčasný odchod jeho žena zdůvodňovala narušenou psychikou. Dluhy, hrozící chudobu i existenční starost o děti si prý Vermeer bral natolik k srdci, že „se dostával do duševního rozpoložení, kdy vypadal, jako by propadl úplnému šílenství“, jak doslova napsala v jednom dopise vdova po malíři Catharina. Vermeerovo malířské dílo bylo odborníky objeveno až v 19. století. K jeho velkým obdivovatelům patřil Vincent van Gogh.

 

Peter Kováč

 

Vermeer a jeho odkaz (Vermeer, Beyond Time), 50 minut, rok výroby: 2016

ČT art neděle 25. 8. po půlnoci 00:00

ČT art čtvrtek 29. 8. po půlnoci 02:35

 

Internet:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11902830524-vermeer-a-jeho-odkaz/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru