knižní novinky detailpraha: druhé vydání ságy o svatém ólafovi snorriho sturlunsona (garamond)

Praha: Druhé vydání Ságy o svatém Ólafovi Snorriho Sturlunsona (Garamond)

Anotace:

V nakladatelství Garamond vyšlo druhé vydání „Ságy o svatém Ólafovi“ Snorriho Sturlunsona, kterou přeložil ze staroislandských originálů Ladislav Heger.

Sága o svatém Óláfovi z pera islandského autora 13. století Snorriho Sturlusona je nejznámější královskou ságou a nejslavnější z dochovaných staroseverských biografií norského krále Óláfa Haraldssona (asi 995 – 29. 7. 1030). Po smrti získal přízvisko Óláf Svatý a stal se nejvýznamnějším norským světcem a patronem Norska. Snorri Sturluson ukazuje na jeho životním příběhu přerod mocichtivého dobyvačného vikinga v pokorného světce a zároveň detailně přibližuje historické události počátku 11. století. Sága tvoří nejdůležitější součást souboru královských ság Heimskringla.

Snorri Sturluson byl nejvýraznější postavou islandské politiky a literatury 1. poloviny 13. století, posledního období samostatného islandského státu a zároveň doby vrcholného rozkvětu islandského písemnictví. Účastnil se bojů o vládu nad Islandem, vedoucích ke ztrátě nezávislosti na norském králi, a coby básník a učenec dovršil nejlepší tradice islandské literatury. Krom Heimskringly je mu připisováno autorství Ságy o Egilovi a tzv. prozaické či Snorriho Eddy. (SK)

 

Snorri Sturluson, Sága o svatém Óláfovi, Garamond, Praha 2021, 356 stran, doporučená cena 360 Kč

 

Internet:

http://www.e-garamond.cz/index.php?page=kniha&arg1=saga-o-svatem-olafovi


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru