knižní novinky detailpraha: dvůr jako téma. výzkum panovnické společnosti v českém středověku – historiografie, koncepty, úvahy (historický ústav av čr)

Praha: Dvůr jako téma. Výzkum panovnické společnosti v českém středověku – historiografie, koncepty, úvahy (Historický ústav AV ČR)

Anotace:

Historický ústav Akademie věd České republiky vydal knihu Dany Dvořáčkové-Malé „Dvůr jako téma“ s podtitulem „Výzkum panovnické společnosti v českém středověku – historiografie, koncepty, úvahy“.

Publikace přináší přehled bádání na téma dvorské společnosti, předně panovnického dvora v českém středověku. Soustřeďuje se na počáteční podchycení rozvoje dnes již etablovaného dvorského výzkumu, kdy si klade na úvod otázky, proč docházelo k někdy až cílenému upozaďování panovnického prostředí jako centra monarchie. Kniha přináší i historiografický přehled klíčových prací, včetně zhodnocení metodických cest a hodnotí možnosti i limity jednotlivých badatelských přístupů. Vynechány nejsou ani nejvýraznější zahraniční výzkumy, které české prostředí zásadním způsobem ovlivnily, stejně jako aktuální, současné mezioborové přístupy. V oblastech dvorského bádání se jednalo zejména o podněty historické antropologie, sociologie nebo jazykovědných disciplín. (SK)

 

Dana Dvořáčková-Malá, Dvůr jako téma. Výzkum panovnické společnosti v českém středověku – historiografie, koncepty, úvahy, Historický ústav AV ČR, Praha 2020, 356 stran, doporučená cena 300 Kč

 

Internet:

http://obchod.hiu.cas.cz/shop/monografie/387-dvur-jako-tema-vyzkum-panovnicke-spolecnosti-v-ceskem-stredoveku-historiografie-koncepty-uvahy-dana-dvorackova-mala.html


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru