zaujalo nás detailpraha: francouzský dokument hieronymus bosch pokušení sv. antonína na čt art

Praha: Francouzský dokument Hieronymus Bosch Pokušení sv. Antonína na ČT ART

ČT Art uvádí od ledna mimořádně zajímavý dokumentární cyklus Tajnosti slavných obrazů, který zájemce o dějiny umění detailně zasvětí do tajemství kompozic a ikonografie slavných obrazů. Každý díl je věnován jednomu slavnému obrazu. Dva týdny je dokument k dispozici pro zájemce na internetu. Nenechte si ujít tento mimořádný cyklus!

Nový díl:

Hieronymus Bosch Pokušení sv. Antonína - oltářní triptych

Boschův triptych je zasvěcený svatému Antonínovi. Jedná se o alegorickou trilogii o boji dobra a zla. V jeho středu nás sleduje samotný světec. Tři panely představují tři okamžiky života tohoto poustevníka, který během života odolal různým pokušením a ďáblovým nástrahám. Jeho vroucí víra v Boha ho nenechala padnout.

Nalevo při boji s ďábelskými silami padá v mdlobách na zem. Uprostřed se mezi monstry a démony obrací k Bohu, který mu nepřišel na pomoc. A konečně napravo našel útěchu při čtení Bible. Ďábel, jehož tolikrát porazil, se potměšile snaží svést ho ke hříchu smilstva nebo alespoň obžerství. Celý svět může podlehnout pokušení. Vzduch i země jsou plné monster a démonů, čarodějnic, létajících ryb a podivných plavidel. Pekelný oheň spaluje město i vodu. A z bažin se noří děsivé bytosti.

Triptych je největším pokladem ve sbírkách Portugalska a diváci ho mohou spatřit v Lisabonu (Museu Nacional de Arte Antiga)

Texty ČT ART

 

PREMIÉRA

ČT art pondělí 23. 3. 22:45

 

OPAKOVÁNÍ

ČT art úterý 24. 3. po půlnoci 01:35

ČT art neděle 29. 3. po půlnoci 02:50

 

Zde si lze tento díl přehrát na internetu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12442690664-tajnosti-slavnych-obrazu/dily/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru