zaujalo nás detailpraha: francouzský dokument o slavném malíři vermeerovi na čt art

Praha: Francouzský dokument o slavném malíři Vermeerovi na ČT art

ČT art uvádí od ledna mimořádně zajímavý dokumentární cyklus Tajnosti slavných obrazů, který zájemce o dějiny umění detailně zasvětí do tajemství kompozic a ikonografie slavných obrazů. Každý díl je věnován jednomu slavnému obrazu. Dva týdny je dokument k dispozici pro zájemce na internetu. Nenechte si ujít tento mimořádný cyklus!

 

Nový díl: Johannes Vermeer

 

V polovině sedmnáctého století skončila pro severní nizozemské provincie osmdesátiletá válka proti Španělsku. Sedm provincií s převahou protestantského obyvatelstva se konečně dočkalo uznání své nezávislosti. Malá Republika Spojených nizozemských provincií se díky rozvíjející ekonomice i kultuře dostala na vrchol. Město Delft, ležící mezi Haagem a Rotterdamem, bylo jedním z důkazů tohoto úspěchu.

Právě tam se narodil malíř Johannes Vermeer. Strávil ve městě celý svůj život. S ženou Katarinou a s jejich jedenácti dětmi, bydleli v domě jeho majetné tchyně. Stejně jako jeho současníci, i on maloval malé formáty převážně okamžiky běžného života. Byl však jediný, kdo svým plátnům dokázal vdechnout magickou sílu. Jeho četné portréty žen, například „Mlékařka“ nebo „Dívka s perlou“, jsou unikátní, tajemná mistrovská díla. V roce 1668 se rozhodl namalovat samotného muže, kterého později budou všichni znát jako „Astronoma“.

(text ČT art)

 

PREMIÉRA

ČT art pondělí 27. 4. 22:10

 

OPAKOVÁNÍ

ČT art úterý 28. 4. po půlnoci 02:00

ČT art neděle 3. 5. po půlnoci 02:20

 

Internet:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12442690664-tajnosti-slavnych-obrazu/dily/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru