archiv detailpraha: galerie kooperativy představuje rozsáhlé dílo českého impresionisty františka kavána

Praha: Galerie Kooperativy představuje rozsáhlé dílo českého impresionisty Františka Kavána

Největší výstava tvorby českého impresionisty Františka Kavána za posledních 77 let! Galerie Kooperativy v Praze představuje do 30. září průřez jeho mimořádně zajímavou malířskou tvorbou. Kaván jako jeden z nejvýraznějších absolventů slavné Mařákovy krajinářské školy definoval v návaznosti na krajinářský odkaz Adolfa Kosárka a Antonína Chittussiho pojetí realismu v naší krajinomalbě, přičemž dokázal obohatit počáteční až fotorealistický styl o další valéry impresívnějšího rázu a nejednou i expresívní nadsázky.

Přehlídku Kavánovy krajinářské tvorby pojal její kurátor a specialista na malířův umělecký odkaz, PhDr. Michael Zachař, jako procházku domácí krajinou od jara do zimy, kdy jednotlivá kvartální i dílčí zastavení doprovází sám malíř na velkoformátových dokumentárních fotografiích. Umělec zanechal v korespondenci a vzpomínkách četná autentická svědectví o svých krajinářských štacích a úskalích plenérové tvorby. Jsou to většinou jazykově a literárně poutavé i překvapivé texty, dokládající podobně jako u spolužáka Antonína Slavíčka úžasnou osobní schopnost vnímání a výkladu světa v jeho jednotlivostech i celku.

Na přípravě expozice Kavánových obrazů se podílela Národní galerie v Praze a několik dalších institucí, zejména Krkonošské muzeum v Jilemnici, které vlastní nejrozsáhlejší kolekci autorových prací. Návštěvníci zde najdou známá plátna i obrazy po desetiletí nedostupné či ztracené, některé v nových i nečekaných souvislostech.

(z oficiálního tiskového zpravodajství)

 

Expozice FRANTIŠEK KAVÁN, český rok v krajinách, je v Galerii Kooperativy návštěvníkům zdarma přístupná v termínu 24. 4. – 30. 9. 2018, od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin

Galerii najdete ve třetím patře budovy Kooperativy v ulici Pobřežní 665/21 na Praze 8. Vystoupit lze na stanici Karlínské náměstí (tram č. 3 a 8), odkud je to do budovy 100 metrů. Do galerie se dostanete po schodech nebo výtahem ze vstupního foyer.

 

Internet:

https://www.koop.cz/pojistovna-kooperativa/galerie-kooperativy

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru