zaujalo nás detailpraha: historický dokument až zařve lev byl zařazen do projekcí v rámci festivalu best film fest

Praha: Historický dokument Až zařve lev byl zařazen do projekcí v rámci festivalu BEST FILM FEST

Historický hraný dokument Až zařve lev byl vybrán do skupiny nejúspěšnějších filmů v artových pražských kinech. Projekce v rámci festivalu BEST FILM FEST se uskuteční v pražském kině MAT na Karlově náměstí příští týden ve středu 20. července 2022 od 16:30 h.

Film pojednává o dvojici významných postav českého středověku, o českém králi Přemyslu II. Otakarovi a františkánském mnichu a cestovateli Odorikovi.

 

Na CSFD dosáhl film ohodnocení 87 %

Ředitel ceny Zlatý Amos jej doporučil jako nástroj ke vzdělávání mj. k promítání na II. stupni základních škol i středních nebo vysokých školách

Hodnotí jej dobře i přední čeští historici včetně prof. Františka Šmahela nebo Martina Nodla

 

Trailer je zde:

https://www.youtube.com/watch?v=tXqFkatwfYE

 

Zajímavosti o filmu

Nový dokumentární film Jana E. Svatoše V bezčasí Očistce se potkávají duše dvou významných postav českého středověku: kontroverzní král Přemysl II. Otakar a zapomenutý cestovatel, františkánský mnich Odorik z Pordenone, přezdívaný český „Marco Polo“.

Díky svému cestovatelskému nadhledu přiměje Odorik krále vzpomínat na jeho úspěchy, ale i dramatické životní prohry. Zatímco krále trápí předsudky a stereotypy, které se na něj po staletí nanášely, Odorik využívá šance alespoň posmrtně připomenout své zásluhy: jako první Evropan kdysi spatřil Tibet a popsal mnoho neznámých zemí. Brzy oba zjišťují, že je pojí překvapivě mnoho společného.

Mistrovský dialog mezi králem (František Němec) a Odorikem (Igor Bareš) vás vtáhne do doby dávno minulé, ale překvapivě i velmi blízké: i před 700 lety se totiž posílaly upomínky za nezaplacené faktury, bojovalo s plagiátory a šířily se nebezpečné fakenews…

Natáčení předcházelo 5 let rešerší a tvůrci spolupracovali s předními badateli v ČR i zahraničí.

Celovečerní dokument režiséra Jana E. Svatoše je nejen introspektivní sondou, ale zároveň i originální středověkou roadmovie po českém království, jež za Přemyslovy vlády dosáhlo největších rozměrů.

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru