archiv detailpraha: hold významnému představiteli moderního umění josefu šímovi (výstava cesta k vysoké hře)

Praha: Hold významnému představiteli moderního umění Josefu Šímovi (výstava Cesta k Vysoké hře)

Národní galerie v Praze nabízí do 28. července 2019 výstavu, jíž vzdává hold významnému představiteli moderního umění Josefu Šímovi. Výstava sleduje Šímovu cestu od malířských začátků spojených s městem Brnem a civilismem, až po jeho ukotvení ve francouzském prostředí a působení v umělecké skupině Le Grand Jeu (Vysoká hra).

V krátkém období 1929–1931 se Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny Vysoká hra a ostatní členové – básníci se zabývali interpretací jeho tvorby.

Ve Valdštejnské jízdárně diváci najdou nejen malby 20. a 30. let, ale také kresby, grafiky, nebo dobové fotografie. Vůbec poprvé jsou v Praze prezentována umělecká díla i dalších výtvarníků skupiny Vysoká hra a dokumenty pocházející zejména z francouzských muzeí, galerií a soukromých sbírek. Výstavu připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně.

 

Josef Šíma (19. března 1891 v Jaroměři, 24. července 1971 v Paříži)

V Remeši, korunovačním městě francouzských králů, najdeme kousek od katedrály kostel sv. Jakuba, jehož barevná okna v kněžišti jsou dílem Josefa Šímy. Pracoval na nich v letech 1963 až 1969. Inspiroval se středověkou Zlatou legendou, ale tématem je česká krajina s osamělými balvany a modravými studánkami. Celek přestavuje ideál Šímova malování: barevné obrazy prostoupené světlem. Umělec přijel do Paříže poprvé v lednu 1921. O rok později se rozhodl, že tu zůstane natrvalo. Nepřestával však udržovat kontakt s domovem. Tak třeba doprovázel do Československa surrealisty A. Bretona a P. Eluarda. Podílel se v Praze na řadě výstav. Záhy získal francouzskou státní příslušnost, ale co by byly jeho obrazy bez Preislerových melancholických jezer nebo barevného šerosvitu děl Mistra Theodorika. Po druhé světové válce byl jmenován poradcem československého velvyslanectví pro kulturní styky, kde tak působil až do roku 1950. Na oficiálních místech v Praze pak upadl na čas do nemilosti. Triumfem se však stala v roce 1968 jeho výstava v Národní galerii v Praze, Slovenská národní galerie v Bratislavě a Moravské galerii v Brně, kterou reprízovalo pařížské Muzeum moderního umění. Pohřben je na hřbitově Thiais na jižním okraji Paříže, v září 1971 mu Národní galerie v Belvederu uspořádala vzpomínkovou výstavu nazvanou Pocta Josefu Šímovi.

 

Peter Kováč

 

JOSEF ŠÍMA: CESTA K VYSOKÉ HŘE, 19.4.2019 - 28.7.2019, Valdštejnská jízdárna Praha, kurátoři: Anna Pravdová, Petr Ingerle, úterý–neděle: 10–18 hodin, středa: 10–20 hodin. Záštitu nad výstavou převzalo Velvyslanectví Francie.

 

Internet:

https://www.ngprague.cz/exposition-detail/josef-sima-cesta-k-vysoke-hre/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru