knižní novinky detailpraha: ibn fadlán, cesta z baghdádu k volžským bulharům: 921–922 (academia – edice orient)

Praha: Ibn Fadlán, Cesta z Baghdádu k volžským Bulharům: 921–922 (Academia – edice Orient)

 

Anotace:

Nakladatelství Academia vydalo v rámci edice Orient pod názvem „Cesta z Baghdádu k volžským Bulharům: 921–922“ pojednání Ibn Fadlána, jenž se vydal na pokyn abbásovského chalífy s poselstvem z Baghdádu do království ležícího při soutoku řek Volha a Kama.

V roce 921 se vydalo poselstvo s Ibn Fadlánem k volžským Bulharům. Volžské Bulharsko se nacházelo daleko za hranicemi islámského centra a autor nám ve svém arabsky psaném pojednání zanechal barvité zprávy jedinečné historické a etnografické hodnoty o oblastech Eurasie, které cestou spatřil. Svůj popis věnoval zejména zvykům tamních lidí, v mnoha případech pohanským stepním kmenům, především Oghuzům, Pečeněhům a Baškirům, a hlavně samotným volžským Bulharům. Setkal se rovněž s „Rusy“, severskými obchodníky-válečníky, kteří z oblasti Baltu pronikali na jih podél ruských řek, a byl svědkem jejich pohřební ceremonie spálení zesnulého na lodi. Kniha o jeho cestě náleží ke klenotům středověké, nejen arabské literatury. (SK)

Ibn Fadlán - Ondřej Beránek (ed.), Cesta z Baghdádu k volžským Bulharům: 921–922, Academia, Praha 2023, 192 stran, doporučená cena 350 Kč

Internet:

https://www.academia.cz/cesta-z-baghdadu-k-volzskym-bulharum-921-922--beranek-ondrej--academia--2023

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru