knižní novinky detailpraha: jak se psaly dějiny ve 13. století. primat a román o králích – nejnovější svazek edice medievistika (karolinum)

Praha: Jak se psaly dějiny ve 13. století. Primat a Román o králích – nejnovější svazek edice Medievistika (Karolinum)

Anotace:

Nakladatelství Karolinum vydalo po delší době nový svazek edice Medievistika, v jejímž rámci jsou nejen české odborné veřejnosti, ale i laickým zájemcům o středověk představovány překlady aktuálních a výjimečných zahraničních děl, která se zabývají středověkými dějinami a kulturou. Autorem práce „Jak se psaly dějiny ve 13. století. Primat a Román o králích“ je historik Bernard Guenée (1927–2010).

Kolem roku 1275 dokončil Primat, mnich v Saint-Denis, historii Francouzského království ve francouzštině. Jeho Román o králích se jako součást Velkých francouzských kronik stal na dlouhou dobu základním kamenem „národních“ dějin Francie. Na čí popud svoje dílo vytvořil? Najdeme zde jeho vlastní myšlenky, nebo jen tlumočil názory zadavatele? Nakolik byl středověký kompilátor a překladatel autorem a historikem v dnešním slova smyslu?

Tato kniha měla být završením celoživotního bádání o středověkém dějepisectví a kronikářské tvorbě Bernarda Guenéeho, který však při její finalizaci zemřel. Po jeho smrti se nedokončeného rukopisu ujal jeho žák Jean-Marie Moeglin a knihu o šest let později dovedl k vydání. (SK)

 

Bernard Guenée, Jak se psaly dějiny ve 13. století. Primat a Román o králích, Karolinum, Praha 2020, 240 stran, doporučená cena 330 Kč

 

Internet:

https://cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=492132


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru