knižní novinky detailpraha: katalog výstavy štětcem, perem, razidlem (strahovský klášter)

Praha: Katalog výstavy Štětcem, perem, razidlem (Strahovský klášter)

V roce 2016 se v rámci oslav sedmistého výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. konalo velké množství výstav, z nichž některé mohly ujít větší pozornosti. Jednou z nich byla výstava, která byla k vidění ve Strahovském klášteře.

Podnětnou výstavu nazvanou „Štětcem, perem, razidlem. Rukopisy, dokumenty a mince z období vlády českých Lucemburků“ připravila Královská kanonie premonstrátů na Strahově společně s Českou numismatickou společností.

K výstavě vyšel pěkný stejnojmenný katalog, který je rozdělen do čtyř oddílů. První nazvaný „Karel IV. ve Strahovské knihovně“, představuje rukopisy se vztahem k nejslavnějšímu Lucemburkovi u nás. Nejvýznamnějším manuskriptem, který je v knihovně uložen, je bezpochyby proslulý Pontifikál Albrechta ze Šternberka z roku 1376 s dobovým „portrétem“ římského císaře a českého krále. Následující oddíl představuje rukopisy lucemburské doby (1310-1437) ve Strahovské knihovně. Nejzajímavějším dílem je určitě „Kniha stálic“ Abd al-Rahman al-Súfího z poloviny 14. století, která je důkazem zájmu středověkých panovníků o astronomii a astrologii. Třetí část představuje dokumenty, konkrétně dochované listiny z lucemburského období, které se dnes nacházejí ve strahovském archivu.

Nejrozsáhlejší je poslední oddíl zasvěcený mincovnictví českých Lucemburků, který slovem i obrazem přibližuje vývoj lucemburských ražeb od vlády českého krále Jana Lucemburského až po Elišku Zhořeleckou, dceru Jana Zhořeleckého, která razila mince v Lucembursku. Větší pozornost je věnována i lucemburskému mincovnictví na Moravě. I když nejsou představeny všechny lucemburské mince, může si člověk udělat představu nejen o jednotlivých ražbách, ale i jejich umělecké kvalitě.

 

Marek Zágora

 

Štětcem, perem, razidlem. Rukopisy, dokumenty a mince z období vlády českých Lucemburků, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Praha 2016, 48 stran

 

Obsah:

Karel IV. ve Strahovské knihovně

Rukopisy lucemburské doby (1310-1437) ve Strahovské knihovně

Dokumenty z lucemburské doby (1310-1437) ve strahovském archivu

Mincovnictví českých Lucemburků


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru