výstavy detailpraha: keltové – výstava v nové budově národního muzea

Praha: Keltové – výstava v Nové budově Národního muzea

Anotace:

V Nové budově Národního muzea mohou zájemci o historii navštívit výstavu nazvanou „Keltové“, která především z archeologického hlediska představuje civilizaci Keltů v Čechách v období od 8. do 1. století před Kristem. Keltové jsou představeni jako zruční řemeslníci a schopní obchodníci, věnovali se též zemědělství a pastevectví. Postupně zakládali rozsáhlá hradiště, která byla významnými centry řemesel a obchodu.

Vystaveno je několik stovek archeologických nálezů, které přibližují keltskou každodennost, ale i náboženské rituály. Některé nálezy jsou prezentovány zcela poprvé (kupř. hrob, který byl objeven v roce 1911 ve Straškově-Račiněvsi). Vedle originálů jsou k vidění i repliky a rekonstrukce vybraných artefaktů. Např. na základě moderních vědeckých metod byla podle kosterních nálezů zrekonstruována přibližná podoba keltského muže. Dobře jsou udělané také filmy přibližující práci keltských řemeslníků. Škoda jen, že zahraničních zápůjček je na výstavě jen minimálně.

Nejvzácnějším exponátem je proslulá kamenná hlava ze Mšeckých Žehrovic z 3. století před n. l., která je jediným dokladem keltské monumentální plastiky na našem území. Opuková hlava, která byla nalezena v roce 1943 v pískovně u Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku, ukazuje pravděpodobně druida či jiného vysoce postaveného Kelta.

 

Marek Zágora

 

Výstava „Keltové“ je k vidění až do 24. února 2019. Již nyní je k dispozici odborný katalog nazvaný „Keltové. Čechy v 8. až 1. století před Kristem“, který přináší ucelený pohled na dobu železnou v Čechách (336 stran, 399 Kč).


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru