knižní novinky detailpraha: konec přemyslovců. skladba a fungování jejich pozdní monarchie – závěrečný svazek přemyslovské „hexalogie“ profesora josefa žemličky (nln)

Praha: Konec Přemyslovců. Skladba a fungování jejich pozdní monarchie – závěrečný svazek přemyslovské „hexalogie“ profesora Josefa Žemličky (NLN)

Anotace:

V Nakladatelství Lidové noviny vyjde v rámci edice Česká historie monografie „Konec Přemyslovců. Skladba a fungování jejich pozdní monarchie“, která je závěrečným svazkem přemyslovské „hexalogie“ profesora Josefa Žemličky, jednoho z největších znalců období vlády Přemyslovců. V rámci stejné edice vyšlo i pět předchozích knih, které na sebe navazují. Prvním svazkem byly „Čechy v době knížecí (1034–1198)“ (1997), o pět let později vyšly „Počátky Čech královských 1198–1253. Proměna státu a společnosti“, jako třetí následovala objemná monografie „Přemysl Otakar II. Král na rozhraní věků“ (2011). V roce 2014 vyšlo „Království v pohybu. Kolonizace, města a stříbro v závěru přemyslovské epochy“. Pátá monografie „Do tří korun“ s podtitulem „Poslední rozmach Přemyslovců (1278–1301)“ spatřila světlo světa v roce 2017.

Na svém vrcholu, krátce po roce 1300, soustředili Přemyslovci v rukou hned tři koruny, českou, polskou a uherskou. Václavovská „říše“ se titulárně rozkládala od Chebska po Sedmihradsko a Chorvatsko, ale ve skutečnosti dosáhla nejvýše na řeku Tisu a k Balatonu. V rychlé a nezažité expanzi se skrývalo nebezpečí. Vytvoření a zejména udržení takové „říše“ si žádalo obrovské náklady. Setrvale je nemohl uspokojovat ani „stříbrný“ český král Václav II. Vychýlení mocenské rovnováhy nevraživě sledovali Habsburkové, zpovzdálí i papežská kurie, prosazující v Uhrách své neapolské spojence. Dramatické poslední roky přemyslovské vlády nakonec uzavřela nečekaná olomoucká tečka. Jedna dějinná epocha spjatá s domácí dynastií se nenávratně uzavřela. (SK)

 

Josef Žemlička, Konec Přemyslovců. Skladba a fungování jejich pozdní monarchie, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2020, 724 stran, doporučená cena 689 Kč

 

Z obsahu:

Pozdravení

I. NAPŘÍČ SPOLEČNOSTÍ

1. Paleta „urozených“

2. Církev privilegovaná i sloužící

3. Lidé měst a venkova

4. Bohemi, Teutonici, Iudei

II. MONARCHIE V SOUVISLOSTECH

5. Král jako fenomén latinského světa

6. Integrační role pražského dvora

7. Šlechtická „ohrada“: sněmy a zemský soud

8. Proměny regionů

III. SOUŘADNICE ČESKÉHO „REGNUM“

9. Právo knížete, právo země, práva jiná

10. Křižovatky provinciální justice

11. Dvojí panování

12. „Vylepšování“ královských majetků

IV. DOTEKY VÁCLAVOVY DOBY

13. Technika moci a způsob vlády

14. Reformní úsilí

15. Beneficium, feudum, alod

16. Vzorce kultury a vzdělání

17. Stavební aktivita, gotika a dvorské umění

V. TRPKÁ PŘÍCHUŤ ROZLETU

18. Tísnivé vyhlídky

19. Válka střída mír

20. Na hraně možností

21. Osudové měsíce

VI. PŘÍLIŠ RYCHLÁ UMÍRÁNÍ

22. Smrt a pohřeb jako státně politický akt

23. Zkoušky soudržnosti

24. Poslední rok

25. Dovětek k 4. srpnu 1306

VII. ČAS BILANCÍ

26. Komu dědictví?

27. Cesta k Lucemburkům

28. Přemyslovská ohlédnutí

A závěr? Barevný středověk čili zamyšlení nad šesti svazky

 

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/konec-premyslovcu-skladba-fungovani-jejich-pozdni-monarchie/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru