archiv detailpraha: krásné a tajemné modelky ve výstavní síni diamant v praze

Praha: Krásné a tajemné modelky ve výstavní síni Diamant v Praze

V knihovnách najdete stovky a stovky přehledů o životech malířů, ale skoro vůbec neexistují dějiny dívek a žen, které jim stály či ležely modelem. Přitom právě jejich těla i tváře zdobí mistrovská díla v nejslavnějších světových galeriích. Jen některé z nich vystoupily z anonymity, nejčastěji proto, že svůj osud natrvalo spojily s životem velkých tvůrců nebo že se po čase staly umělkyněmi.

Modelky malířů 19. a 20. století představuje výstava Metamorphoses, která je otevřena do 31. května ve výstavní síni Diamant v Praze, kde získal svůj dočasný útulek spolek Mánes.

Jde o soukromou sbírku společnosti Karlštejnská, kde majitel soustředil sběratelský zájem na krásné ženy a způsob, jak je malíři zobrazují a to od velkých akademiků předminulého století až po bouřliváky meziválečné avantgardy.

Obsáhlou výstavu odborně připravil historik umění Michael Zachař. Diváci najdou sto obrazů uspořádaných do jednotlivých sekcí s názvy: Klasická krása, Kouzlo poloaktu, Tajemná, Touhy a naděje, V atelieru, Akt v krajině, Snění a touhy, Rozhovory a doteky.

Alfons Mucha je vystaven vedle Luďka Marolda, Vojtěch Hynais vedle Alexandre Cabanela, Jan Bauch vedle Coubina, Emil Filla vedle Rudolfa Kremličky. Nápaditě připravená a zajímavě udělaná konfrontace dokumentující proměny ve vyobrazování modelek - vše doplněno rozsáhlým katalogem.

 

Peter Kováč

Metamorphoses, kurátor výstavy: Michael Zachař, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Spálená 4, Praha 1 - Nové Město (roh ulic M. Rettigové a Lazarské), výstava potrvá do 31. května 2013, otevřeno: úterý - neděle od 12 do 18 hodin.

 

Internet:

http://www.svumanes.cz/nova-galerie-a-nove-sidlo-s-v-u-manes

 

 

Text k obr:

Tajemná kráska jednoho z nejslavnějších francouzských akademiků 19. století Alexandre Cabanela je ozdobou výstavy Metamorphoses. Repro katalog.

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru