zaujalo nás detailpraha: kunsthalle jako nestátní a nezisková platforma k propojování české a mezinárodní umělecké scény

Praha: Kunsthalle jako nestátní a nezisková platforma k propojování české a mezinárodní umělecké scény

Jsou uměleckohistorické pojmy, pro něž se zavedl v češtině německý termín. Například přepážka oddělující ve středověkých katedrálách prostor vyhrazený pro duchovní od prostoru po obyčejné věřící se nazývá letner nebo letnýř, z německého lettner. Podobným termínem je také Kunsthalle. V Čechách máme sice také pěkný termín Dům umění, což známe z Brna nebo z Ostravy, ale z termínu Kunsthalle i cizinec pochopí, oč vlastně jde.

Kunsthalle označuje výstavní prostor, kde jsou pořádány pravidelné výstavy. Zpravidla Kunsthalle nemá vlastní uměleckou sbírku, ale vše si na výstavy půjčuje. Minulý týden otevřená Kunsthalle v Praze nedaleko stanice metra Malostranská svoji sbírku sice má, ale programově se soustředí na výstavy se zápůjčkami od soukromníků i muzeí z celého světa.

Provoz Kunsthalle začal výstavou KINETISMUS: 100 let elektřiny v umění, která tam potrvá do 20. června 2022. Důvod je jistě symbolický: pražská Kunsthalle se nachází v rekonstruovaných prostorách Zengerovy transformační elektrické stanice. Výstava nesporně nabízí zajímavý zážitek, a to dokonce i pro ty, kteří tomuto druhu umění nefandí nebo se domnívají, že Michelangelova Pieta „funguje“, i když se vypne elektrický proud – na rozdíl od mnoha pohyblivých a svítících kinetických objektů, které na pražské výstavě najdeme.

Servis je pro návštěvníky vzorný. Návštěvník si nově rekonstruované prostory velmi dobře prohlédne, včetně teras s nezvyklými pohledy na Prahu. Pro mě jde o dobrou ukázku, jak lze využít starý objekt, který moderní rekonstrukce vrátila do života Prahy. V den prvního otevření pro veřejnost, kdy jsem 23. února odpoledne Kunsthalle navštívil, byl dost velký problém se šatnou. To ale byla jediná improvizace, se kterou jsem se tam setkal.

Vše ostatní bylo na vysoké úrovni. Kunsthalle má velmi dobré zázemí pro návštěvníky, včetně kavárny s přijatelnými cenami. Výstavu doprovází kvalitní katalog, pro zájemce jsou připraveny i české publikace, které se vztahují ke kinetickému umění. Nabídka knih ze zahraničí je však chudá. Mimořádně musím ocenit systém vzdělávacích programů pro děti a dospělé a komentovaných prohlídek pro zájemce i systém klubové činnosti Kunsthalle.

Suma sumárum Kunsthalle vstoupila velmi důstojně do života Prahy jako nestátní a nezisková platforma k propojování české a mezinárodní umělecké scény. Založila ji a štědře financuje nadace manželů Pudilových. Počin hodný ocenění! Já se těším, až tam jednou bude třeba David Hockney a jeho obrazy, což je výstava, jakou v současné době nabízí ve Vídni Kunstforum Banky Austria.

Peter Kováč

 

Internet:

https://www.kunsthallepraha.org/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru