praha: láska jako cesta k bohu – výběr z díla ibn síny (avicenny)
Nakladatelství Academia vydalo v edici Orient pod názvem „Láska jako cesta k Bohu“ výběr z rozsáhlého díla Ibn Síny (asi 980-1037), jednoho z nejvýznamnějších středověkých muslimských filozofů, kterého známe jako Avicennu. Nebyl ale jen filozofem, proslul i jako lékař, astronom, básník a matematik.
Netradiční výběr z Avicennova díla přináší celkem tři spisy, které stály vždy v pozadí myslitelových velkých filozofických kompendií a medicínských sum. Jedná se však o spisy, které dodnes jitří představivost orientalistů a vzbuzují dohady o autorově příklonu k mysticismu. „Živý, syn Bdícího“, „Pták“ a „Salamán a Absál“ jsou příběhy o iniciaci lidské duše při její duchovní cestě vzhůru směrem k Bohu. Tato tři díla jsou ještě doplněna čtvrtým spisem, „Pojednáním o lásce“, představujícím jeho filozofické zázemí a sdílejícím společné motivy lásky jakožto hybného principu duchovní poutě a andělského potenciálu lidské duše.
Všechny spisy přeložila, sestavila a teoretickým úvodem doplnila Magdaléna Vitásková.
Marek Zágora
Ibn Síná (Avicenna), Láska jako cesta k Bohu. Výběr z díla: Živý, syn Bdícího, Pták, Salamán a Absál, Pojednání o lásce, Academia, Praha 2016, 192 stran, doporučená cena 250 Kč
Internet:
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru