knižní novinky detailpraha: legenda o bratru hroznatovi – druhý svazek řady fontes bohemiae hagiographici

Praha: Legenda o bratru Hroznatovi – druhý svazek řady Fontes Bohemiae Hagiographici

Anotace:

Vydavatelství a nakladatelství Togga vydalo druhý svazek řady Fontes Bohemiae Hagiographici, kritickou edici legendy o blahoslaveném Hroznatovi – Vita fratris Hroznatae. Editorem je Petr Kubín, autor objevného Hroznatova životopisu (Blahoslavený Hroznata. Kritický životopis, 2000).

Legenda byla sepsána v tepelském klášteře v polovině 13. století za účelem vytvoření jeho světeckého kultu. Hroznata (asi 1160-1217) patřil mezi nejvýznamnější šlechtice přelomu knížecí a královské doby. Dvakrát se chtěl účastnit křížové výpravy do Svaté země, dvakrát byl ale od tohoto slibu dispensován s tím, že náhradou založí klášter. V roce 1193 založil v Teplé (u Mariánských Lázní) klášter pro premonstráty a roku 1200 v Chotěšově (u Plzně) pro premonstrátky. Samotný Hroznata vstoupil do tepelského kláštera, kde vykonával funkci probošta. V létě 1217 pak zahynul mučednickou smrtí a následně byl v klášteře uctíván jako světec. V roce 1997 byl prohlášen za patrona nové plzeňské diecéze a v současnosti probíhá jeho kanonizační proces.

Legenda – Vita fratris Hroznatae - se dochovala ve dvou středověkých rukopisech, na jejichž základě je edice vyhotovena. Latinský originál je opatřen paralelním překladem do češtiny. Publikace přináší i překlad do němčiny, protože oba Hroznatovy kláštery leží hluboko v bývalých Sudetech a mají tak význam i pro německé čtenáře.

 

Marek Zágora

 

Petr Kubín (ed.), Legenda o bratru Hroznatovi. Vita fratris Hroznatae, Togga, Praha 2017, 330 stran, doporučená cena 390 Kč

 

Internet:

https://www.kosmas.cz/knihy/237988/legenda-o-bratru-hroznatovi/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru