časopisy detailpraha: lišák ferina z kuliferdy a na klučově – pokračování nejnovější studie martina nejedlého (historický obzor 9-10/2018)

Praha: Lišák Ferina z Kuliferdy a na Klučově – pokračování nejnovější studie Martina Nejedlého (Historický obzor 9-10/2018)

V nejnovějším dvojčísle Historického obzoru (9-10, září-říjen 2018, s. 212-222), časopisu pro výuku dějepisu a popularizaci historie, vyšla druhá část podnětné studie nazvané „Lišák Ferina z Kuliferdy a na Klukově. Středověký román jako pramen historikova poznání“ profesora Martina Nejedlého. První část vyšla v předchozím dvojčísle (7/8, červenec-srpen 2018, s. 146-154).

Opět je Nejedlého hlavním pramenem tzv. Román o lišákovi, jehož titulním hrdinou je prohnaný lišák Renart, jenž se chová nejen jako zástupce zvířecího světa, ale má i řadu lidských vlastností.

Nejedlý vychází ze všech dochovaných veršovaných textů, tzv. větví z let 1170-1240, a na vybraných příbězích ukazuje, co vše může historik z textů vyčíst o středověké společnosti. Zároveň se zamýšlí nad samotným hlavním hrdinou, který v původních textech není jen proradným podvodníkem, ale i velice sympatickým tvorem, jenž dokázal uznat např. i porážku.

Jeho portrét se ale ještě ve středověku zásadním způsobem proměnil. Postupně se z něj stal typ prohnaného zrádce, který se stal zosobněním společenských nešvarů a neřestí. Čím dál tím více se jeho obraz blížil popisu lišek ve středověkých encyklopediích a bestiářích. Podobný obraz získala liška i v českém prostředí, jak to známe např. z Nové rady Smila Flašky z Pardubic.

Lišák ale zůstal nadále oblíbeným hrdinou, jak dokazuje např. Jean de La Fontaine, který do svých bajek přebral a jen částečně upravil hned několik lišákových příběhů. Českým čtenářům pak poprvé zprostředkoval Román o Lišákovi v roce 1845 František Matouš Klácel, který jej zpracoval pod názvem „Ferina Lišák z Kuliferdy a na Klučově čili Kratičká historie zlopověstných skutků starého Reineke“.

Martin Nejedlý opět ukázal, že literární díla jsou velice významným historickým pramenem, který by neměl zůstávat na okraji historikova zájmu.

 

Marek Zágora

 

Historický obzor. Časopis pro výuku dějepisu a popularizaci historie, ročník 29, č. 9/10, září-říjen 2018, 48 stran, cena 76 Kč

 

O první části studie:

http://stavitele-katedral.cz/praha-lisak-ferina-z-kuliferdy-a-na-klucove-%E2%80%93-nejnovejsi-studie-martina-nejedleho-historicky-obzor-7-8-2018/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru