archiv detailpraha: malíř a ilustrátor zdeněk burian jako romantický vypravěč fantastických dobrodružství

Praha: Malíř a ilustrátor Zdeněk Burian jako romantický vypravěč fantastických dobrodružství

Výstava Širým světem v sálech Obecního domu v Praze soustředí více než 200 originálů malíře Zdeňka Buriana. Divákům nabízí ilustrace k legendárním dobrodružným příběhům Jacka Londona, Julese Verna, Rudyarda Kiplinga, Roberta Louise Stevensona nebo Karla Maye. Zastoupeny jsou tam také obrazové rekonstrukce pravěkého světa, které vznikly ve spolupráci s paleontologem Josefem Augustou, malířovým o tři roky mladším vrstevníkem

Burian moc necestoval, ale od mládí si budoval rozsáhlý archív, sledoval populárně vědecké časopisy a studoval odborné knihy. Jeho výtvarným stylem byl iluzívní a popisný realismus, ale každá jeho kresba otevírala v čtenáři bránu do říše fantazie.

S Burianem nabývaly dramatické literární příběhy na větší barvitosti a emotivnosti. Měl duši romantika. A byl nesmírně pilný a plodný. Odhaduje se, že vytvořil 14 tisíc obrazů, kreseb a kvašů, kterými ilustroval na 460 knih. Za šedesát let tvorby to je v průměru 233 prací ročně, bez sobot, nedělí a dovolené prakticky jedno dílo denně.

 

Peter Kováč

 

Zdeněk Burian: Širým světem, 7. 3. 2019 – 30. 6. 2019, Obecní dům Praha, denně od 10 do 19 hodin. Pořadatelem výstavy je Retro Gallery, hlavním partnerem výstavy je nakladatelství Albatros. Kurátoři výstavy jsou Vladimír Prokop a Jakub Sluka.

 

Repro z tiskové zprávy Retro Gallery

 

Internet:

https://www.retrogallery.cz/cs/vystavy/zdenek-burian-originaly-ilustraci-kniha-dzungli-a-ostrov-pokladu


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru