knižní novinky detailpraha: móda v časech kříže a kalicha. oděvní kultura v českých zemích 14. a 15. století (národní památkový ústav)

Praha: Móda v časech kříže a kalicha. Oděvní kultura v českých zemích 14. a 15. století (Národní památkový ústav)

Anotace:

Národní památkový ústav vydal reprezentativní publikaci „Móda v časech kříže a kalicha. Oděvní kultura v českých zemích 14. a 15. století“ Aleny Nachtmannové.

Publikace podává ucelený přehled o vývoji odívání v období 14. a 15. století, kdy vznikl střih kopírující tvary lidské postavy, což byla velká změna ve způsobu konstruování oděvu. Díky tomu začal oděv zdůrazňovat krásu lidského těla i jeho individualitu. Došlo k rozvoji krejčovského umění, jež umožnilo rychlejší proměny oděvu i vznik zcela nových oděvních součástí. Zároveň byly položeny základy módy v její hravosti a frivolnosti, změnilo se vnímání lidského těla i jeho krásy.

Na základě podrobného studia dochovaných písemných i obrazových pramenů sleduje autorka nejen vývoj módy, ale i vztah středověkého člověka k oděvu a tělesné kráse. V centru pozornosti je prostředí šlechty a královského dvora, kde se vytvářely jak módní a estetické vzory, tak dobová etiketa. Stranou ale nezůstalo ani prostředí měšťanů, venkovanů či odívání lidí na okraji společnosti.

Důležitou součástí publikace je bohatý obrazový doprovod, který není pouhou ilustrací. Autorka s ním pracuje jako s významným pramenem k poznání vzhledu a střihu oděvu, ale i ke zkoumání dobového vkusu a estetik. (SK)

 

Alena Nachtmannová, Móda v časech kříže a kalicha. Oděvní kultura v českých zemích 14. a 15. století, Národní památkový ústav - ÚOP středních Čech, Praha 2019, 304 stran, doporučená cena 899 Kč, v pražské prodejně Národního památkového ústavu 600 Kč

 

Obsah:

Úvod

Vývoj oděvu ve 14. a 15. století

Barvy a zdobení oděvu

Látky, jejich výroba a zpracování

Skladba mužského a ženského šatníku

Úprava vlasů, vousů a pokrývky hlavy

Obuv mužů i žen

Módní doplňky – pásy, váčky a tobolky, rukavice, knoflíky a spony

Král, dvořané, rytíři a dámy

Oděv kněží

Odívání ve městech

Venkov

Lidé na okraji společnosti

Závěrem

 

Internet:

https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/publikace/51203-moda-v-casech-krize-a-kalicha-odevni-kultura-v-ceskych-zemich-14-a-15-stoleti


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru