výstavy detailpraha: moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945

Praha: Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945

Anotace:

Výstava Nové realismy Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945 v prostorách Městské knihovny v Galerii hlavního města Prahy otevírá nový pohled na výtvarnou kulturu v prostoru někdejšího Československa.

Společný projekt kurátorů Anny Habánové, Ivo Habána a Heleny Musilové navazuje na několikaletý výzkum týmu badatelů a klade vedle sebe jak díla etablovaných českých umělců a umělkyň jako Karel Čapek, Josef Sudek či Milada Marešová, tak tvorbu jejich v Praze méně známých, slovensky, německy či maďarsky hovořících současníků.

Vystavená díla z oborů malby, grafiky, fotografie, ale také filmu reagují jak na společenský úspěch nově se etablující střední třídy, tak na palčivé sociální problémy ekonomicky rozdělené společnosti. Žitá realita meziválečného období nebyla jen zábava, kavárny, jazz, kino, auta, bary a krásné ženy. Druhou, neméně početnou skupinu vystavených prací představují sociálně-kritická díla, která kriticky reflektují realitu každodenního života společnosti.

V Městské knihovně je vystaveno přes 300 děl, zapůjčených z institucí od Berlína po Košice. Prezentováno více než sto umělců a umělkyň, mezi nimi např.: Karel Čapek, Jan Zrzavý, Otto Gutfreund, František Muzika, Miloslav Holý, Pravoslav Kotík, Milada Marešová, Zdenek Rykr, Sándor Bortnyik, Ferdiš Duša, František Foltýn, Jaromír Funke, Paul Gebauer, Edmund Gwerk, Karel Holan, Běla Kašparová, Alfred Kunft, Ladislav Majerský, Erwin Müller, Ernest Neuschul, Jaroslav Rössler, Gejza Schiller, Ilona Singer, Erika Streit, Imro Weiner, Eugen Wiškovský a další.

Od října 2024 bude projekt uveden v modifikované verzi na dvojvýstavě ve Východoslovenské galerii v Košicích a v Liptovské galerii Petra Michala Bohúňa v Liptovském Mikuláši. (SK)

Nové realismy, Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945, koncepce výstavy: Anna Habánová, Ivo Habán, Helena Musilová, Galerie hlavního města Prahy Městská knihovna, 2. patro Mariánské náměstí 1, Praha 1, 27. března – 25. srpna 2024, út–st, pá–ne 10–18 h, čt 10–20 h

Foto GHMP

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru