knižní novinky detailpraha: neznámá evangelia. novozákonní apokryfy i. (4. vydání knihy o počátcích křesťanského písemnictví v nakladatelství vyšehrad)

Praha: Neznámá evangelia. Novozákonní apokryfy I. (4. vydání knihy o počátcích křesťanského písemnictví v nakladatelství Vyšehrad)

Anotace nakladatelství:

Apokryfní texty vznikaly již v počátcích křesťanského písemnictví a nebyly z různých důvodů zařazeny do biblického kánonu: často pro svůj pozdější původ, většinou však pro odchylný výklad nejstarších křesťanských tradic. Kniha obsahuje apokryfní evangelia v užším smyslu slova, tedy spisy evangelijního typu nebo spisy jiného druhu, které se šířily pod názvem „evangelium“ a vznikaly do konce 2. století po Kr. Mezi ně patří i nejstarší fragmenty Ježíšových výroků, které nepocházejí z biblických evangelií, či oblíbené Tomášovo evangelium. Na mnoha místech sice jen popustily uzdu obrazotvornosti tehdejšího lidového křesťanství, nicméně odrážejí i některé závažné problémy své doby (vztah k jiným náboženským a filozofický proudům, hledání lidových forem křesťanské zbožnosti). Z řeckých, latinských, koptských a syrských originálů přeložili a úvody a komentáři opatřili J. Brož, R. Dostálová, J. A. Dus, M. Havrda, L. Kopecká, Z. Kratochvíl, P. Peňáz, D. Peňázová, P. Pokorný a Z. Vlčková.

 

Jan A. Dus (ed.), Petr Pokorný (ed.), Neznámá evangelia. Novozákonní apokryfy I., Vyšehrad, Praha 2021, 480 stran, cena 499,00 Kč

 

Internet:

https://www.ivysehrad.cz/tituly/58863103/neznama-evangelia-novozakonni-apokryfy-i/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru