zaujalo nás detailpraha: nové informace o bájné atlantidě přináší velmi zajímavý dokument bbc, který vysílá čt2

Praha: Nové informace o bájné Atlantidě přináší velmi zajímavý dokument BBC, který vysílá ČT2

Nové informace o bájné Atlantidě a minojské civilizaci, přináší mimořádně zajímavý dokument BBC Atlantida - důkaz, který vysílá Česká televize 2. Autoři dokazují, že legenda o Atlantidě vznikla na reálném základě. Její vznik musela vyvolat přírodní katastrofa, konkrétně erupce sopky na ostrově Théra (Santorin), která zcela zničili kvetoucí minojskou civilizaci. Nenechte si tento zajímavý dokument ujít!

 

ČT2 pondělí 6. 4. 20:00

ČT2 úterý 7. 4. 13:05

ČT2 neděle 12. 4. 13:35

 

Internet:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10356866520-atlantida-dukaz/

 

Legenda o Atlantidě vznikla na reálném základě a odborníci se ve světle nejnovějších poznatků shodují, že jediným kandidátem na skutečnou Atlantidu je ostrov Théra (Santorin), vedle Kréty hlavní centrum minojské civilizace. Kdysi tam byla sopka, která čněla jak obrovský kužel nad hladinou Středozemního moře. Ve stínu vulkánu se Mínójci usadili a vybudovali tu svoje města. Někdy mezi léty 1750 až 1650 před naším letopočtem hora začala chrlit dým a její následný výbuch byl tak obrovský, že popel doletěl ve značném množství až na druhou stranu zeměkoule.

Šlo zřejmě o největší přírodní katastrofu, kterou lidstvo zažilo v historické epoše. A tak jako se kdysi bájná Atlantida propadla do moře, dostala se i tady velká část ostrova pod vodu. Ale přece jen zbyl podstatný kousek, dodnes hojně navštěvovaný turisty a také archeology. Neboť právě tam řecký specialista Spyridon Marinatos objevil pod několikametrovými nánosy lávy mínójskou osadu s mnohapatrovými domy, v jejichž interiérech se nacházely fresky, jejichž krása vyrazila objevitelům dech.

Některé malby zobrazovaly válečné a objevitelské výpravy Mínójců. Zdá se, že křižovali na svých lodích celé Středozemní moře. Na většině fresek však najdeme radosti běžného života: rybáři se svým úlovkem, děti v zápalu pěstního souboje, kolonie hrajících si opic, stádo nádherných antilop nebo mírně zvlněná krajina s dovádějícími vlaštovkami v povětří.

Vše je uvolněné, bezprostřední, spontánní. A tak jen sochařské reliéfy a portréty hodnostářů na dvoře kacířského faraona Achnatona v Egyptě nabízejí stejně fascinující emotivní prožitek reality a podobný dar lidsky hřejivé umělecké imaginace. K nejfantastičtějšímu na dávné Théře však patřila vyobrazení žen. Umělci, kteří je namalovali, museli mít nadání od Boha a talent hodný renesančního velikána Sandra Botticelliho.

Jeden nález za druhým tak rozšiřuje nejen naši představu o výtvarné dovednosti starověkých mistrů, ale poskytuje i důkazy o značné rozmanitosti dobové módy. Leckdo ze současných avantgardních návrhářů by tu našel skvělou inspiraci.

Mínójské dívky si potrpěly na parádu a patřily v tomto ohledu mezi velmi vybíravé i rafinované. Milovaly bohatě zdobené a odvážně střižené šaty. Jejich široké pestrobarevné sukně, zakrývající po celé délce nohy, kontrastovaly se zdůrazněním vosího pasu a útlosti paží. Na uších se jim často houpou velké kruhovité náušnice a vlasy mají zpravidla obarvené namodro. Červenou hlinkou jsou přikrášlena ústa a černou tuhou obočí. Kdyby se některá z nich objevila na současné diskotéce, asi těžko by někdo řekl, že přichází z velmi vzdálené minulosti. Možná by naopak upoutala svojí vybranou avantgardní elegancí.

 

Peter Kováč


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru