knižní novinky detailpraha: nové latinsko-české vydání života svatého vojtěcha brunona z querfurtu (vyšehrad)

Praha: Nové latinsko-české vydání Života svatého Vojtěcha Brunona z Querfurtu (Vyšehrad)

Anotace:

Nakladatelství Vyšehrad připravuje nové latinsko-české vydání jedné z nejzásadnějších památek našich raně středověkých dějin, legendy Nascitur purpureus flos Brunona z Querfurtu.

Svatý Vojtěch (Adalbert) z rodu Slavníkovců, druhý pražský biskup, je velice významnou postavou českých i evropských dějin. Bruno z Querfurtu (asi 970-1009), Vojtěchův mladší současník, arcibiskup a misionář sepsal krátce po jeho smrti světcův životopis. Netušil tehdy, že podobně jako on zemře na misijní výpravě k pohanským Prusům.

Latinsky psaná legenda, nazvaná podle prvních slov „Nascitur purpureus flos“ (Z českých zemí vykvetl nachový květ) patří spolu s Canapariovou legendou mezi nejvýznamnější vojtěšské legendy. Text vyniká svými literárními kvalitami a také autentičností a originalitou, nebojí se dokonce překračovat úzce vymezené žánrové hranice a svého hrdinu na rozdíl od většiny legend zcela neidealizuje. Navíc přináší i zajímavé pohledy na politickou situaci v říši za vlády otonské dynastie.

Legendu z latinského originálu přeložila Marie Kyralová, autorem zasvěceného komentáře je Jiří Sláma.

 

Marek Zágora

 

Bruno z Querfurtu, Život svatého Vojtěcha. Legenda Nascitur purpureus flos, Vyšehrad, Praha 2017, 128 stran, doporučená cena 248 Kč

 

Internet:

http://www.ivysehrad.cz/kniha/zivot-svateho-vojtecha/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru