archiv detailpraha: obrazový průvodce secesní prahou profesora petra wittlicha (karolinum)

Praha: Obrazový průvodce secesní Prahou profesora Petra Wittlicha (Karolinum)

Anotace:

Karolinum, nakladatelství Univerzity Karlovy, vydalo v rámci své edice Praha publikaci „Praha secesní“ historika umění, profesora Petra Wittlicha. Jednotlivé svazky edice, která je určena především všem zájemcům, tedy i laikům, přibližují tisíciletý vývoj města s jeho hmotnými a duchovními proměnami a napomáhají tak k šíření povědomí o české kultuře a vzdělanosti.

Na přelomu 19. a 20. století prošla Praha zásadní proměnou: stala se opět reprezentačním centrem života českého národa a vyrostla ve velkoměsto s požadavky modernosti, které se ale neobejde bez rozsáhlejší asanace pražského Starého Města. Vedle staveb v historizujících slozích začínají vznikat veřejné budovy, hotely, restaurace, pavilony a obytné domy podle principů „nového stylu“ – secese.

V dekorativním secesním stylu, který získal sympatie mimo jiné i svým francouzským původem, bylo přestavěno např. hlavní pražské nádraží. Výraznou secesní dominantou Prahy se pak stala reprezentační stavba české pražské majority Obecní dům, zpřístupněný počátkem roku 1912. Zároveň se v moderní pražské architektuře otevřela i její další významná kapitola – kubismus.

Petr Wittlich pojímá secesi nejen jako styl, ale i hnutí získávající prostor pro rozvoj individuální umělecké kreativity a přivádí čtenáře ke vnímání širších souvislostí proměn Prahy na přelomu století.

 

Marek Zágora

 

Petr Wittlich, Praha secesní, Karolinum, Praha 2017, 192 stran, doporučená cena 360 Kč

 

Internet:

http://www.cupress.cuni.cz/ink2_stat/index.jsp?include=podrobnosti&id=18536&jazyk=cs


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru