časopisy detailpraha: počátek polska. 1050 let od křtu měška i. - hlavní téma listopadového čísla časopisu dějiny a současnost

Praha: Počátek Polska. 1050 let od křtu Měška I. - hlavní téma listopadového čísla časopisu Dějiny a současnost

Anotace:

Letos si v Polsku připomínají 1050. výročí křtu knížete Měška I., který je považován za počátek Polska. Výročí události, která je spjata i s českými dějinami, protože křesťanství přijal Měšek prostřednictvím své manželky Doubravky z rodu Přemyslovců, je zasvěceno hlavní téma listopadové číslo časopisu „Dějiny a současnost“.

Tématu jsou věnovány celkem tři zajímavé texty, které nahlížejí událost z různých úhlů pohledu. Politolog Antoni Dudek se věnuje událostem „oslav“ tisícího výročí, které tehdy bylo poznamenáno střetem mezi komunistickým státem a církví. Americký historik Philip Earl Steele interpretuje ve svém příspěvku „nově“ samotný křest. Martin Wihoda pak přibližuje na základě prvních národních kronik (Gallova kronika a Kosmova Kronika Čechů) nepříliš vřelé počátky česko-polských vztahů.

Hlavní téma je doplněno rozhovorem s polským historikem Andrzejem Nowakem, autorem nového monumentálního zpracování polských dějin. Zatím vyšly dva z plánovaných šesti svazků, třetí by měl vyjít koncem letošního roku. Na závěr tématu je pak zařazena ukázka z románu Elżbiety Cherezińské „Hra v kostky“, v níž vzpomíná polský vládce Boleslav na poslední setkání s pražským biskupem Vojtěchem, který se rovněž zásadním způsobem zasloužil o formování Polska kolem roku 1000.

 

Marek Zágora

 

Dějiny a současnost 9/2016, Počátek Polska. 1050 let od křtu Měška I., 52 stran, cena 69 Kč

 

Texty k hlavnímu tématu:

Antoni Dudek, Milénium kontra tisíciletí. Boj o výročí Měškova křtu

Philip Earl Steele, Pryč ze světa plného kouzel? O pokřtění Měška I. jinak

Martin Wihoda, Proradní Češi a polští hadrníci. Počátky česko-polských vztahů na stránkách prvních národní ch kronik

 

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/dejiny-soucasnost-092016-pocatek-polska-1050-let-od-krtu-meska-i/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru