zaujalo nás detailpraha: podnětný historický dokument jana e. svatoše až zařve lev

Praha: Podnětný historický dokument Jana E. Svatoše Až zařve lev

Dokumentarista a cestovatel Jan E. Svatoš je režisérem a autorem scénáře jedinečného historického dokumentu nazvaného „Až zařve lev“, jehož hlavními hrdiny jsou dvě významné osobnosti českého středověku, pátý český král Přemysl Otakar II. (1233–1278) a františkánský mnich Odorik z Pordenone (1265/1271/1286–1331), který se hrdě hlásil ke královu odkazu.

Zatímco krále železného a zlatého zná téměř každý, Odorikovo jméno znají jen zasvěcení. Jedná se o „cestovatele“, jemuž se přezdívá český Marco Polo. Ve své době podnikl pěšky cestu „až na konec světa“ a jako první prošel např. Tibet. Na konci svého života pak nadiktoval, co zažil a viděl, a jeho „dílo“ se následně stalo inspirací a zdrojem informací pro další spisovatele a cestovatele (např. i Kryštofa Kolumba).

Za normálních okolností by se oba muži nikdy nesetkali, ale v dokumentu se nacházejí jejich duše v bezčasí Očistce a dochází mezi nimi k pozoruhodnému rozhovoru, který má řadu silných a vypjatých momentů a který oba hlavní hrdiny představuje jako lidi z masa a kostí. Je znát, že autor pracoval svědomitě na rešerších a jeho několikaletá práce (na filmu pracoval pět let) přinesla tížené ovoce.

Otázky klade především Odorik. Mnohé jsou dokonce na tělo, takže rozhovor je kupř. po emotivní „debatě“ o osobnosti Rudolfa Habsburského dokonce na nějakou dobu přerušen. O životních prohrách není jednoduché hovořit.

Na začátku to vypadá, že si nebudou mít ani o čem povídat. Postupně se ale ukazuje, že mají velice mnoho společného, a i když nakonec není úplně vše vysloveno, každý si ponechává nějaké své tajemství, máme při jejich loučení na konci filmu dojem, že by se rádi ještě setkali a v rozhovoru pokračovali.

Jejich rozhovor je navíc oběma muži aktualizován a je zajímavé sledovat, jak se překvapivě mnohé od středověku až tak nezměnilo.

Někoho může odradit označení dokument, jiného pak jeho délka celovečerního filmu (140 minut). Ve skutečnosti se ale nejedná o klasický dokument, nýbrž jakousi formu „dokudramatu“, i když jeho součástí nejsou přímo hrané pasáže. Celý dokument, který je zároveň originální středověkou road movie (natáčelo se u nás, v Itálii, Francii, Švýcarsku, Německu, Rakousku a Slovinsku), táhnou působivé záběry, barevné i černobílé (místy působící velice umělecky), a především mistrně napsaný dialog hlavních postav, jímž propůjčili své hlasy František Němec (Přemysl Otakar II.) a Igor Bareš (Odorik). Oba herci dodali dokumentu na působivosti.

Celkový dojem sice mohou někomu narušit současné vstupy domácích i zahraničních odborníků (např. historiků nebo archeologů), s nimiž byla práce na dokumentu konzultována, ale to je spíše individuální záležitost. Autoři dokumentu tímto chtěli bezpochyby dodat svému dílu větší autenticitu.

V dokumentu promluví i jedna žena: králova teta Anežka Česká, a to hlasem Daniely Kolářové. Ta byla pravděpodobně vybrána záměrně, protože si Anežku zahrála v roce 1994 ve filmu „V erbu lvice“.

Ve filmu je i řada záběrů na zvířata, např. bobra, vlka nebo jestřába, který je přímou narážkou na Habsburky, hlavní královy nepřátele. Ze zvířat ale nesmíme opomenout lva, jenž je nejen významnou heraldickou figurou, ale především ztělesněním samotného Přemysla Otakara II.

Celovečerní dokumentární film „Až zařve lev“ by si neměl nechat ujít žádný zájemce o středověk. Já jej budu chtít určitě alespoň ještě jednou vidět. Navíc se jedná o podnětný film, který by se mohl stát prostředkem pro vzdělávání, a to nejen na středních, ale i vysokých školách.

Marek Zágora

PS: Nakladatelství Argo vydá snad již příští rok v rámci své edice Itineraria pod názvem „O neznámých věcech čili Popis východních krajů“ cestopis Odorika z Pordenone. Ve stejné řadě by pak měla vyjít i kniha „Cesta kolem světa“ Jana z Mandevillu, který z Odorikova díla ve velkém čerpal a převzal mnohé jeho myšlenky, což se Odorikovi v podání Igora Bareše ale vůbec nelíbilo. MZ

Trailer je zde:

https://www.youtube.com/watch?v=tXqFkatwfYE

Informace, kde můžete film vidět:

https://filmsvatos.com/nejblizsi-projekce/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru