zaujalo nás detailpraha: poklady klementina – šestidílný cyklus o výjimečných rukopisech národní knihovny čr (čt art)

Praha: Poklady Klementina – šestidílný cyklus o výjimečných rukopisech Národní knihovny ČR (ČT art)

Anotace:

Ve středu 10. ledna 2024 odvysílala Česká televize na svém kanále ČT art první část šestidílného cyklu nazvaného „Poklady Klementina“, který postupně představí šest rukopisných skvostů z fondu Národní knihovny České republiky. První díl, který si mohou všichni zájemci pustit online na iVysílaní ČT (viz odkaz dole), byl věnován nejcennějšímu z našich rukopisů, Kodexu Vyšehradskému.

Na tvorbách scénářů série se spolupodíleli mimo jiné pracovníci Národní knihovny, např. Renáta Modráková, Tomáš Klimek nebo Jan Vojtíšek. V jednotlivých dílech vystupují odborníci (historikové, historikové umění…) z různých institucí a představují aspekty doby, kultury a osobnosti formující vznik a následný život daných originálů. Natáčelo se přímo v prostorách Klementina a jednotlivé rukopisy jsou většinou představeny v originále. Některé iluminace jsou navíc zajímavým způsobem animovány. Průvodcem pořadu je herec Jiří Dvořák.

Druhý díl bude mít na ČT art premiéru ve středu 17. ledna 2024 v 21:40 a bude zasvěcen tzv. Pasionálu abatyše Kunhuty. O týden později pak bude představena jedinečná Velislavova bible. (SK)

 

První díl z cyklu Poklady Klementina:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/14728333810-poklady-klementina/222562264060001/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru