knižní novinky detailpraha: pokřtěni ohněm. katarské křesťanství ve světle dobových pramenů (argo)

Praha: Pokřtěni ohněm. Katarské křesťanství ve světle dobových pramenů (Argo)

Anotace:

Nakladatelství Argo vydalo dlouho očekávanou publikaci „Pokřtěni ohněm. Katarské křesťanství ve světle dobových pramenů (12.-14. století)“ Davida Zbírala, který působí na Ústavu religionistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a zaměřuje se na problematiku středověkých herezí, především katarů a valdenských, a středověké inkvizice.

Kniha přináší nejobsáhlejší v češtině dostupný přehled náboženství katarů. Autor na základě detailní práce s prameny, z nichž ty nejdůležitější zpřístupňuje čtenářům v komentovaném českém překladu, nastiňuje vývoj katarské náboženské kultury, zabývá se jednotlivými katarskými rituály, které v sobě spojují raně křesťanské prvky s inovacemi vycházejícími z odmítnutí všech katolických obřadů, seznamuje čtenáře s životními zásadami a zvyklostmi katarských řeholníků a jejich pojetím sebe sama, objasňuje praktický chod katarských církví v čele s biskupy a uceleně představuje katarskou nauku, opírající se o pojetí duší jako andělů, kteří byli zlou mocností uvrženi do vězení těla.

(SK)

 

David Zbíral, Pokřtěni ohněm. Katarské křesťanství ve světle dobových pramenů (12.-14. století), Argo, Praha 2019, 504 stran, doporučená cena 398 Kč

 

Internet:

https://argo.cz/knihy/pokrteni-ohnem/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru