archiv detailpraha: poslední možnost navštívit do 30. září 2021 výstavu sluneční králové v národním muzeu

Praha: Poslední možnost navštívit do 30. září 2021 výstavu Sluneční králové v Národním muzeu

Do konce výstavy Sluneční králové zbývají pouze dny. Podívaná světového formátu je pro návštěvníky otevřena v Národním muzeu již jen do 30. září tohoto roku.

Výstava, kterou připravilo Národní muzeum společně s Univerzitou Karlovou a Nejvyšší radou pro památky Egypta, se v minulých měsících stala výstavním klenotem naší republiky. Pojistná hodnota výstavy je 1 miliarda korun. K vidění jsou unikátní exponáty z mnoha světových muzeí – z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem.

Součástí výstavy jsou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Vystaveny jsou poklady z doby 3. až 1. tisíciletí př. n. l., například unikátní královská socha panovníka Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru, nebo rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.

Slavnostně byla výstava otevřena 30. srpna 2020 a měla původně skončit již 7. února 2021. Vzhledem k protiepidemickým opatřením a následným nutným uzavírkám objektů Národního muzea začalo vedení již koncem roku 2020 intenzivně jednat s Nejvyšší radou pro památky Egypta a dalšími zahraničními i tuzemskými zapůjčiteli o možnosti pokračování výstavy Sluneční králové i po tomto termínu. Dohodu o prodloužení tohoto jedinečného mezinárodního výstavního projektu se nakonec podařilo uzavřít, a to až do konce září 2021.

(SK)

 

Internet:

https://www.nm.cz/program/vystavy/slunecni-kralove


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru