knižní novinky detailpraha: poslední souboj – kniha, která se stala inspirací stejnojmenného filmu ridleyho scotta (pavel dobrovský – beta)

Praha: Poslední souboj – kniha, která se stala inspirací stejnojmenného filmu Ridleyho Scotta (Pavel Dobrovský – BETA)

Anotace:

Nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA vydalo překlad populárně naučné knihy „Poslední souboj“ amerického profesora angličtiny Erica Jagera, která se stala inspirací pro stejnojmenný historický velkofilm režiséra Ridleyho Scotta z roku 2021. Podnětem k napsání velice čtivé knihy s podtitulem „Skutečný příběh o zločinu, skandálu a rivalském klání ve středověké Francii“ se staly středověké zápisky líčící proslulý spor mezi Jeanem de Carrouges a Jacquesem Le Gris, které autora zcela uchvátily.

Všechny osoby, místa, data a další detaily jsou skutečné, vycházejí z dochovaných písemných pramenů. Na konci roku 1386 došlo v převorství Saint-Martin k souboji Jeana de Carrouges a Jacquesa Le Gris, k souboji na život a na smrt. Carrouges hájil čest své paní, která obvinila Le Grise ze znásilnění. Le Gris, Carrougesův bývalý přítel, se snažil prokázat svou nevinu. Stali se z nich úhlavní nepřátelé soupeřící nejen o rozsáhlé majetky, ale i o přízeň svého pána, hraběte Pierra z Alençonu, a o pozici u dvora francouzského krále Karla VI. Podle konečného verdiktu Pařížského parlamentu měl o výsledku jejich sporu rozhodnout souboj. Kdo přežije, zvítězí. Jestliže na bojišti padne Le Gris, bude potvrzena jeho vina. Pokud prohraje Carrouges, bude jeho manželka Marguerite upálena na hranici jako křivopřísežnice.

Eric Jager vychází z důkladného studia faktů a poutavě popisuje příběh dlouholetého přátelství, sporu, zrady a souboje na pozadí politických pletich, stoleté války a dalších dramatických událostí. Součástí knihy jsou i poznámky, které jsou uspořádány podle kapitol, témat a citací. (SK)

Eric Jager, Poslední souboj. Skutečný příběh o zločinu, skandálu a rivalském klání ve středověké Francii, Pavel Dobrovský – BETA, Praha 2022, 293 stran, doporučená cena 349 Kč

Obsah:

POZNÁMKA AUTORA

PROLOG

I. ČÁST

1. KAPITOLA Carrouges

2. KAPITOLA Svár

3. KAPITOLA Bitva a obléhání

4. KAPITOLA Zločin zločinů

5. KAPITOLA Výzva

6. KAPITOLA Vyšetřování

II. ČÁST

7. KAPITOLA Soud boží

8. KAPITOLA Přísahy a poslední slova

9. KAPITOLA Souboj na život a na smrt

10. KAPITOLA Konvent a křížová výprava

EPILOG

DODATEK: Dohry sváru

POZNÁMKY

POUŽITÉ ZDROJE

Internet:

https://www.nakladatelstvibeta.cz/eshop-posledni-souboj.html

K hodnocení filmu Poslední souboj:

https://www.csfd.cz/film/749685-posledni-souboj/prehled/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru