archiv detailpraha: praha univerzitní – další svazek edice praha (karolinum)

Praha: Praha univerzitní – další svazek edice Praha (Karolinum)

Anotace:

Nakladatelství Karolinum vydalo nedávno nový svazek své populárně-historické edice Praha, publikaci nazvanou „Praha univerzitní“ Josefa a Lydie Petráňových. Cílem jednotlivých knih je přiblížit tisíciletý vývoj města s jeho hmotnými a duchovními proměnami a napomoci tak k šíření povědomí o české kultuře a vzdělanosti.

Letos jsme si připomněli šestisté sedmdesáté výročí založení vysokého učení v Praze, prvního na sever od Alp a na východ od Rýna. Své výsadní postavení ve střední Evropě ztratila Karlova univerzita po vzniku univerzit v sousedních zemích a v Praze jí od druhé poloviny 16. století začala konkurovat – do jejich sloučení v roce 1654 – jezuitská akademie v Klementinu. Potřeba vzdělání v technických a zemědělských oborech vedla v roce 1718 ke vzniku inženýrské školy, pozdější polytechniky, posléze Českého vysokého učení technického. Na samém konci 18. století byly v Praze položeny základy výtvarné akademie, později k ní ještě přibyla Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Ostatní veřejné vysoké školy vznikly až po druhé světové válce.

Největší pozornost je samozřejmě věnována Univerzitě Karlově a jejím fakultám. Přiblíženy jsou nejen okolnosti vzniku vysokých škol a jejich sídel, ale také osudové chvíle v jejich historii, univerzitní slavnosti a studentské obyčeje. Text je jako tradičně doplněn bohatým obrazovým doprovodem. (SK)

 

Josef Petráň – Lydia Petráňová, Praha univerzitní, Karolinum, Praha 2018, 216 stran, doporučená cena 370 Kč

 

Internet:

http://www.cupress.cuni.cz/ink2_stat/index.jsp?include=podrobnosti&id=19044&jazyk=cs


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru