knižní novinky detailpraha: přemyslovský cyklus ve znojmě. úvodní otázky historika umění davida vrány

Praha: Přemyslovský cyklus ve Znojmě. Úvodní otázky historika umění Davida Vrány

Anotace:

V nakladatelství Powerprint vyšla publikace „Přemyslovský cyklus ve Znojmě. Úvodní otázky“ historika umění Davida Vrány, který se mimo jiné spolupodílel i na nedávno vydané monografii „Dílo knížat a králů z rodu Přemyslovců“ (Nakladatelství Lidové noviny).

Autor přináší nový výklad proslulého přemyslovského cyklu v rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě, který vychází z dosavadního bádání a restaurátorských průzkumů. Na základě revize dřívějších ikonografických analýz navrhuje nové možnosti identifikace jednotlivých postav a výkladu oráčské scény, z nichž následně vychází datace vzniku malířského programu v letech 1096–1099. Přemyslovský cyklus je vyhodnocen jako dílo výrazně pamětního charakteru obohacené kromě důrazu na rodové vazby také zakladatelskou symbolikou nebo motivem „translatio regni“ zasazených v celkově apokalypticky laděném programu výzdoby.

Výklad je doplněn řadou exkurzů a zvláštní pozornost je věnována i rekonstrukci a možnému čtení téměř zničeného nápisu na vítězném oblouku. K práci jsou připojeny také dva dodatky, z nichž první se věnuje osudům lýkových střevíců a mošny, které byly spojovány s bájným Přemyslem Oráčem a objevují se také ve Znojmě na oráčské scéně. Jejich stopy se podařilo sledovat přes rudolfinské sbírky až do 19. století. Druhý dodatek pak obsahuje vybrané poznámky k dalšímu bádání, např. o ohlasech znojemské dílny ve Štýrsku nebo o otázkách formálních východisek malířské školy z Canterbury. (SK)

 

David Vrána, Přemyslovský cyklus ve Znojmě. Úvodní otázky, Powerprint, 2019, 108 stran, doporučená cena 290 Kč

 

Internet:

https://www.kosmas.cz/knihy/260341/premyslovsky-cyklus/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru