zaujalo nás detailpraha: příběh fridy kahlo zahajuje letní sérii umění v kině; v sérii následuje dokument tajemní impresionisté a vizionář modigliani

Praha: Příběh Fridy Kahlo zahajuje letní sérii Umění v kině; v sérii následuje dokument Tajemní impresionisté a Vizionář Modigliani

Stavitelé katedrál jsou mediální partneři přehlídky Umění v kině

 

Příběh Fridy Kahlo

Emancipovaná žena, osobitá umělkyně i ikona. Tím vším byla a je mexická malířka Frida Kahlo. Nový dokument Frida – viva la vida odhaluje dosud neznámé osobní věci z pozůstalosti umělkyně a vypráví její životní příběh s novými detaily. Film vstupuje do kin 13. července 2020 v den výročí jejího úmrtí a je prvním z letní série dokumentů Umění v kině. Na Fridu navazují další dokumenty Tajemní impresionisté (v kinech od 3. srpna) a Vizionář Modigliani (v kinech od 14. září).

„Nikdy nemaluji sny. Maluji svou realitu,“ říkávala Frida. Ve svém díle se nebránila odhalit vše ze svého života, jakkoliv krásné a ošklivé, zato bez rozdílu intenzivní. Umění se tak v jejím životě, pronásledovaném ustavičnou fyzickou i psychickou bolestí, stalo prostředkem sebeprezentace. V jejích obrazech se odrážely lásky, zrady, politické zapálení i potraty. Svou identitu vyjadřovala Frida Kahlo skrze kontrasty: trápení versus radost, temnota versus světlo, barvy rodného Mexika versus deprese z USA, život ve smrti versus smrt v životě.

Právě rozervanou mezi dva póly ji nachází i aktuální film režiséra Giovanniho Troila. Na jedné straně ji vidí jako světově známou ikonu emancipace a ženství trýzněnou hlubokým milostným citem i žalem, na druhé jako svobodnou umělkyni, která dokázala brát život s nadhledem.

V šesti kapitolách složených z rozhovorů, historických záběrů a rekonstrukcí se snímek vydává hledat Fridu Kahlo do srdce Mexika. Hlasem herečky a režisérky Asie Argento prochází malířčinu soukromou korespondenci i deníky a vůbec poprvé odkrývá veřejnosti nepřístupné fotografie, kusy oblečení a další osobní předměty z její pozůstalosti.

 

Letní filmy ze série Umění v kině:

 

Frida – viva la vida

režie: Giovanni Troilo

dokument 2019, 90 minut

Frida Kahlo dnes platí za ikonu nezávislosti a ženství. Její život ale provázela bolest, která se promítla do jejích obrazů. „Nemaluji sny ani noční můry, maluji svou vlastní realitu,“ říkávala umělkyně o svém díle plném kontrastů. Stejně nahlíží na osobnost mexického umění i dokument Frida – viva la vida. V hlasovém doprovodu italské herečky a režisérky Asie Argento zobrazuje Kahlo na jedné straně jako ženu zmítanou agónií i láskou, na druhé jako malířku osvobozenou od svých tělesných hendikepů.

Přehled kin:

https://www.aerofilms.cz/frida-viva-la-vida/

 

Tajemní impresionisté

režie: Daniele Pini

dokument 2020, 90 minut

Jak impresionisté vnímali svět? Jaké techniky, barvy a světlo používali k zachycení reality?  A jak je možné, že stačilo jen pár let, aby se z přehlížených děl staly klenoty ceněné po celém světě? Nejen na tyto otázky odpovídá dokumentární film Tajemní impresionisté. Film na doposud veřejnosti nepřístupných obrazech ze soukromých sbírek odhaluje tajemství umělců, jakými byli Manet, Monet, Cézanne, Sisley nebo Signac, ale i méně známí představitelé impresionismu jako Caillebotte či Berthe Morisot. Součástí filmu je samotný příběh unikátní výstavy se zvláštním zaměřením na Palazzo Bonaparte, fascinující místo, které tímto znovu otevřelo své brány veřejnosti.

Přehled kin:

https://www.aerofilms.cz/tajemni-impresioniste/

 

Vizionář Modigliani

režie: Valeria Parisi

dokument 2020, 90 minut

Přehled kin:

https://www.aerofilms.cz/vizionar-modigliani/

Dokumentární snímek Vizionář Modigliani připomíná sto let od úmrtí výtvarného génia, který překonal všechny legendy a stereotypy. Od jeho kořenů v Livornu, kde se zrodilo hnutí Macchiaioli, přes Paříž, která byla centrem moderny a kde se střetával s takovými talenty své doby, jakými byli Pablo Picasso či Constantin Brâncuși, až po hluboký vztah s múzou Jeanne Hébuternovou. Příběh Amedea Modiglianiho je mimořádným příběhem výjimečného avantgardního umělce, velkého skandalisty a bohéma, jehož díla balancují na pomezí primitivismu a italské renesance.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru