zaujalo nás detailpraha: prima zoom v březnu uvádí na pokračování vynikající televizní dokument bbc o dějinách římské říše

Praha: Prima Zoom v březnu uvádí na pokračování vynikající televizní dokument BBC o dějinách Římské říše

O dějinách Římské říše už byla natočená početná řada dokumentů. Přesto bych zájemce rád upozornil na čtyřdílný cyklus BBC, který uvádí Prima Zoom od soboty 2. března 2019 večer. Jeho autorkou je Mary Beard, vynikající odbornice na antickou civilizaci a současně skvělá popularizátorka. Je profesorkou klasické filologie na univerzitě v anglické Cambridge.

Její odborné dílo bylo oceněnou řadou vyznamenání, mimochodem je členkou americké Akademie umění a vědy. Pro veřejnost vydala skvělou knihu o Pompejích a o athénském Parthenónu. Obě publikace byly původně scénáři pro televizní dokumenty.

Její seriál o dějinách Římské říše pro televizní společnost BBC vyšel také v knižní podobě, pod názvem SPQR, což bylo oficiální označení římské republiky i císařství. Kniha byla přeložena do řady jazyků, nedávno také do polštiny. Česky se zatím neobjevila. Mary Beard má vynikající talent objasnit věci složité a komplikované srozumitelně a s velkým zaujetím. Čeká nás vynikající televizní seriál, který by neměl uniknout vaší pozornosti.

Peter Kováč

 

2. března 23:25

Řím: Říše bez hranic (1)

9. března 23:20

Řím: Říše bez hranic (2)

16. března

Řím: Říše bez hranic (3)

23. března

Řím: Říše bez hranic (4)

 

Internet:

https://zoom.iprima.cz/rim-rise-bez-hranic/o-serialu

 

Anotace televize:

Řím: Říše bez hranic

Mary Beardová se vydává na vzrušující cestu, při níž cestuje ze Španělska do Íránu, z Egypta do Skotska a z Tunisu do Řecka, aby našla odpovědi na několik fascinujících otázek o dávném Římu. Zkoumá, jak tato říše vznikla, její největší úspěchy, katastrofální pády i to, jaké po sobě zanechala dědictví pro dnešní svět – nejen technologie a stavby, silnice a zákony – ale také vliv na království, jež po zániku Římské říše vznikla na jejím místě. Tento seriál je velkolepým pohledem na jedno z nejmocnějších impérií všech dob, který nemá na televizní obrazovce obdoby. Velké bitvy a známá jména římských dějin mohou být stejně zajímavé a významné jako příběhy obyčejných lidí. Byli to totiž právě oni, kdo udržovali Řím v chodu, a tím pádem se zapsali do historie stejně jako Caesar, Hadrián nebo Konstantin Veliký. A možná se nakonec dozvíme odpověď i na jednu z největších záhad dějin lidstva: jak to, že se z Říma stala tak obrovská říše? A proč po stoletích vzkvétání upadla a zanikla?


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru