archiv detailpraha: proces s templáři - seriózní pohled do dějin tajemného řádu

Praha: Proces s templáři - seriózní pohled do dějin tajemného řádu

Pod názvem Noví rytíři nabídlo nakladatelství Argo před dvěma roky přehlednou knihu anglického historika Malcolma Barbera o templářském řádu. Tuto zajímavou publikaci, která je však víc seriózní historickou literaturou faktu než velkým badatelským počinem, nyní Argo doplnilo o Barberovu starší a "vědečtější" knihu nazvanou Proces s templáři, která čtenáře detailně zasvěcuje do dramatických událostí na začátku 14. století, jež vedly k zrušení řádu a k upálení jeho vůdců v Paříži 18. března 1314.

Proces s mnichy, kteří se s mečem v ruce rozhodli ochraňovat Boží hrob, je dodnes obestřen záhadami. Vedl ho francouzský král Filip IV., vnuk svatého Ludvíka, který byl vládcem zbožným a spravedlivým, a musel mít tedy velmi vážné důvody, proč zaútočil na řád, který měl ochranu samotného papeže.

Podnětem prý bylo, že při zasvěcování byl nový templář nucen k plivání na krucifix a k nemravné líbání na ústa a zadek. Členové řádu se přiznali k tomuto kacířství, ale vždy pouze na mučidlech. Pokud měli možnost bavit se s vyslanci papeže, vždy vše odvolali. Barber neposkytuje definitivní rozsudek nebo rozhřešení nad slavným řádem rytířů, ale krok za krokem nás čtivě zasvěcuje do sporu, který templáři měli vlastně předem prohraný.

PhDr. Peter Kováč

 

Malcolm Barber, Noví rytíři (Dějiny templářského řádu), nakladatelství Argo, překlad Jiří Kasl, 435 stran, Praha 2006, doporučená cena 389 Kč.

 

Malcolm Barber, Proces s templáři, nakladatelství Argo, překlad Jiří Kasl, 396 stran, Praha 2008, doporučená cena 389 Kč.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru