archiv detailpraha: publikace nejstarší listiny univerzity karlovy (karolinum)

Praha: Publikace Nejstarší listiny Univerzity Karlovy (Karolinum)

Anotace:

Nakladatelství Karolinum vydá publikaci o dvou mimořádně významných dokumentech, které získala Univerzita Karlova v roce 670. výročí svého založení.

První je originál listiny papeže Klimenta VI. z 26. ledna 1347, která obsahuje papežský souhlas se založením vysokého učení v Praze. Druhým dokumentem je pak notářský instrument, iniciovaný pražskou kapitulou a datovaný 30. června 1347, s opisem listiny s papežským souhlasem a výčtem svědků stvrzujících autentičnost opisu.

Listiny byly určeny pro pražského arcibiskupa a z jeho archivu či archivu svatovítské kapituly se za zatím neznámých okolností dostaly do soukromého majetku. Univerzitě byly nabídnuty v druhé polovině června 2018. Pravost listin ověřili přední odborníci na paleografii a diplomatiku a obě písemnosti byly následně uloženy v Archivu Univerzity Karlovy.

Publikace „Nejstarší listiny Univerzity Karlovy“ bude vedle přepisu latinského textu s překladem, obrazové dokumentace stavu listin a doprovodných studií obsahovat i faksimile obou dokumentů. (SK)

 

Jan Royt (ed.), Nejstarší listiny Univerzity Karlovy, Karolinum, Praha 2018, 72 stran, doporučená cena asi 200 Kč

 

Internet:

http://www.cupress.cuni.cz/ink2_stat/index.jsp?include=podrobnosti&id=20115

 

K oběma dokumentům:

http://www.stavitele-katedral.cz/praha-univerzita-karlova-ziskala-dve-vzacne-listiny-ze-14-stoleti/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru